Niższa inflacja, niższy deficyt

W lutym inflacja wyniosła 3,3% r/r, czyli mniej niż oczekiwał rynek (3,4%) i niż wynosiła nasza prognoza (3,5%).

Niższa inflacja, niższy deficyt
Źródło zdjęć: © X-Trade Brokers

Niższa inflacja to jednak efekt zmian wag, które sprawiły, iż w styczniu inflacja wyniosła tylko 2,8% r/r, a nie jak podano pierwotnie 3,1% r/r. Niższa inflacja to zasługa znacznego zmniejszenia udziału kategorii żywność i napoje bezalkoholowe oraz zwiększenia wagi transport. W drugą stronę, jednak z mniejszą siłą działało zwiększenie wag użytkowania mieszkania oraz kategorii hotele i restauracje. W marcu inflacja może kształtować się na zbliżonym poziomie.

Deficyt w rachunku bieżącym wyniósł w styczniu 1078 mln EUR i jego mniejsza od oczekiwań wartość to zasadniczo efekt niskiego deficytu handlowego (441 mld EUR). Dynamika eksportu w euro była niska (-25,2% r/r), lecz nie zaskakująco niska.
Zaskakująco niska była natomiast dynamika importu (-26,6% r/r), co sugerowałoby, iż słaby złoty w dużym stopniu przełożył się na ograniczenie zakupów zagranicą.
Nowe inwestycje bezpośrednie w Polsce w styczniu wyniosły 1475 mln EUR - w minionym roku tylko w kwietniu było ich więcej. Dane o bilansie płatniczym są korzystne dla złotego i rzeczywiście w kwadrans po ich publikacji zyskał on 1 grosz w relacji do euro.

Przemysław Kwiecień
główny ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
kwiecien.bloog.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)