Trwa ładowanie...

Niższe renty dla rodzin mundurowych

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że rząd zamierza zmienić system rentowy służb mundurowych. Wszyscy policjanci, którzy dołączą do służby od 2013 roku stracą preferencyjne renty inwalidzkie, a renty rodzinne dla ich bliskich będą liczone na gorszych warunkach, bo według reguł ZUS.

Share
Niższe renty dla rodzin mundurowych
Źródło: WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski
d43le1n

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że rząd zamierza zmienić system rentowy służb mundurowych. Wszyscy policjanci, którzy dołączą do służby od 2013 roku, stracą preferencyjne renty inwalidzkie, a renty rodzinne dla ich bliskich będą liczone na gorszych warunkach, bo według reguł ZUS.

Do projektu ustawy zmieniającej zasady przechodzenia na emerytury żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy rząd po cichu wprowadził zmiany w przepisach dotyczących wypłaty rent rodzinnych. Jeszcze jakiś czas temu minister Michał Boni obiecywał, że takich zmian nie będzie. Przesłany do konsultacji projekt, ze zmienionymi przepisami, trafił teraz do oceny związków zawodowych, które muszą zająć stanowisko w tej sprawie do 10 lutego.

d43le1n

Z projektu ustawy usunięto art. 69, który reguluje możliwość przechodzenia funkcjonariuszy na emeryturę po 15 latach pracy. Zawiera on także zapis o o możliwości otrzymywania rent inwalidzkich i ewentualnym ubieganiu się o rentę rodzinną po zmarłym funkcjonariuszu. Zdaniem ekspertów prawa usuniecie całego artykułu z ustawy skasuje przywileje dla wszystkich nowych funkcjonariuszy, którzy dołączą do służby po 1 stycznia 2013 roku. Takie przywileje wciąż jednak będą aktualne dla policjantów i wojskowych będących w służbie wcześniej.

"Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że usunięcie zapisu z ustawy wraz ze zniesieniem przywileju emerytalnego w postaci skrócenia okresu pracy wpłynie na jednoczesną likwidację rent. Dodatkowo wszyscy funkcjonariusze, którzy z nieuzasadnionych powodów nie stawią się na badaniach i stracą prawo do renty, nie będą mogli starać się o nią ponownie.

Kamil Mazur-Czerniec, radca prawny ze Słubic, sugeruje, że niezbędne jest wprowadzenie w ustawach określających zasady przechodzenia na emeryturę funkcjonariuszy przepisów, które jasno będą regulować przywileje rentowe.

d43le1n

Podziel się opinią

Share
d43le1n
d43le1n