Trwa ładowanie...
emerytura
18-05-2017 07:33

Niższy wiek emerytalny. ZUS podpowie Polakom jak wybrać

Od września ZUS będzie przyjmował wnioski od osób, które będą chciały skorzystać z wejścia w życie przepisów o obniżonym wieku emerytalnym. Właśnie startuje kampania informacyjna "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego".

Niższy wiek emerytalny. ZUS podpowie Polakom jak wybraćŹródło: Shutterstock.com
d30kz5n
d30kz5n

W jej ramach resort rodziny pracy i polityki społecznej będzie prezentował zmiany zasad przechodzenia na emeryturę.

Pierwsze spotkania odbędą się w województwach: małopolskim, podkarpackim i pomorskim. Na przełomie czerwca i lipca ZUS ma wprowadzić w oddziałach w całym kraju blisko 600 doradców emerytalnych.

- Celem kampanii jest jasny przekaz, że decyzja o przejściu na emeryturę powinna być decyzją indywidualną. Wcześniejsze zakończenie pracy nie powinno być obowiązkiem, ale świadomym wyborem - podkreśla minister Elżbieta Rafalska.

Wysokość emerytury uzależniona jest bowiem od stanu konta emerytalnego i wieku przejścia na nią. Im później przejdziemy, tym krócej emeryturę pobieramy, więc suma uzbierana na koncie dzielona jest przez mniej lat.

d30kz5n

Ustawa przywracająca wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn ma wejść w życie w październiku tego roku.

- Mamy wzrost PKB, najlepsze wyniki na rynku pracy i niską stopę bezrobocia, wzrost wynagrodzeń i do tego powstają ciągle trwałe miejsca pracy - wymienia minister.

Dodatkowo zainteresowani od ZUS otrzymają informacje listownie. Jaką emeryturę dostaniemy, jeśli w tym momencie przestaniemy pracować, a jaką, jeśli będziemy pracować aż do osiągnięcia wieku emerytalnego - te i wiele innych informacji przekaże nam ZUS w liście, który niebawem wyśle do ok. 20 milionów Polaków. "Przeczytaj, zanim odłożysz ten list - to ważne dla Twojej przyszłości " - tak Zakład zachęca do zapoznania się z treścią pisma.

Kampania w różnych regionach kraju będzie trwała do połowy czerwca. Wraz z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej współorganizują ją Kancelaria Prezydenta, NSZZ "Solidarność" oraz ZUS.

Od 1 października wiek emerytalny zostanie obniżony do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Zgodnie z obowiązującym jeszcze prawem, wiek emerytalny zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn jest podnoszony stopniowo do 67 lat. To przywrócenie prawa do emerytury w wieku obowiązującym przed 2013 r.

oprac. Anna Frankowska

d30kz5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30kz5n