Niższy wiek emerytalny. ZUS podpowie Polakom jak wybrać
Od września ZUS będzie przyjmował wnioski od osób, które będą chciały skorzystać z wejścia w życie przepisów o obniżonym wieku emerytalnym. Właśnie startuje kampania informacyjna "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego".
18.05.2017 | aktual.: 18.05.2017 07:47
W jej ramach resort rodziny pracy i polityki społecznej będzie prezentował zmiany zasad przechodzenia na emeryturę.
Pierwsze spotkania odbędą się w województwach: małopolskim, podkarpackim i pomorskim. Na przełomie czerwca i lipca ZUS ma wprowadzić w oddziałach w całym kraju blisko 600 doradców emerytalnych.
- Celem kampanii jest jasny przekaz, że decyzja o przejściu na emeryturę powinna być decyzją indywidualną. Wcześniejsze zakończenie pracy nie powinno być obowiązkiem, ale świadomym wyborem - podkreśla minister Elżbieta Rafalska.
Wysokość emerytury uzależniona jest bowiem od stanu konta emerytalnego i wieku przejścia na nią. Im później przejdziemy, tym krócej emeryturę pobieramy, więc suma uzbierana na koncie dzielona jest przez mniej lat.
Ustawa przywracająca wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn ma wejść w życie w październiku tego roku.
- Mamy wzrost PKB, najlepsze wyniki na rynku pracy i niską stopę bezrobocia, wzrost wynagrodzeń i do tego powstają ciągle trwałe miejsca pracy - wymienia minister.
Dodatkowo zainteresowani od ZUS otrzymają informacje listownie. Jaką emeryturę dostaniemy, jeśli w tym momencie przestaniemy pracować, a jaką, jeśli będziemy pracować aż do osiągnięcia wieku emerytalnego - te i wiele innych informacji przekaże nam ZUS w liście, który niebawem wyśle do ok. 20 milionów Polaków. "Przeczytaj, zanim odłożysz ten list - to ważne dla Twojej przyszłości " - tak Zakład zachęca do zapoznania się z treścią pisma.
Kampania w różnych regionach kraju będzie trwała do połowy czerwca. Wraz z Ministerstwem Rodziny Pracy i Polityki Społecznej współorganizują ją Kancelaria Prezydenta, NSZZ "Solidarność" oraz ZUS.
Od 1 października wiek emerytalny zostanie obniżony do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Zgodnie z obowiązującym jeszcze prawem, wiek emerytalny zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn jest podnoszony stopniowo do 67 lat. To przywrócenie prawa do emerytury w wieku obowiązującym przed 2013 r.
oprac. Anna Frankowska