Trwa ładowanie...
d3bhhxj

NN Investment Partners: Po wyborach wzrosło ryzyko stabilności gospodarczej

Warszawa, 09.12.2015 (ISBnews) - Po wyborach parlamentarnych w Polsce wzrosło ryzyko stabilności gospodarczej, co może opóźnić pozytywny wpływ prorozwojowych trendów widocznych w gospodarce globalnej, uważa Head of Multi-Asset NN Investment Partners Valentijn van Nieuwenhuijzen. W jego ocenie, rok 2016 na świecie będzie stał pod znakiem inwestycji w akcje, nieruchomości oraz papiery korporacyjne.

Share
d3bhhxj

"Z punktu widzenia fundamentów polska gospodarka wygląda na silną, szczególnie na tle innych krajów w regionie. Jednak fundamenty nie są najważniejsze, ale kierunki zmian, w których ona idzie. Myślę o zwiększeniu deficytu, pogorszeniu klimatu inwestycyjnego, presji w relacjach z UE czy ryzyku regulacji w sektorze bankowym" - powiedział van Nieuwenhuijzen podczas konferencji prasowej.

Analityk podkreślił, że wydaje się, iż kierunki zmian są pozytywne. Nie zmienia tego nawet fakt nieco gorszych od sąsiadów wyników w ostatnim okresie. Wynika to jednak z sytuacji globalnej.

"Globalnie widzę pozytywne perspektywy dla polskiej gospodarki w 2016 r., ale widzę ryzyko polityczne. To od jego realizacji będzie zależeć, czy Polska dogoni inne kraje regionu" - dodał.

W jego ocenie, równie istotnym ryzykiem jest zachowanie się kursu dolara oraz ceny ropy naftowej. Dolar powinien pozostać mocny, mimo sporej presji wynikającej z przewidywanej podwyżki stóp procentowych przez Fed, nawet o 100 pb. Natomiast rynek ropy powinien być stabilny, a na pewno bardziej przewidywalny niż w roku bieżącym. Wpłynie to także na sytuację globalną.

d3bhhxj

"Porównując rok 2016 do lat minionych, zmienność rynku będzie mniejsza, ale oczywiście pojawi się szansa na dobre inwestycje. Na pewno skończyły się 5-6-proc. stopy zwrotu na obligacjach notowane w latach minionych, ale z drugiej strony przy zerowych zwrotach z inwestycji gotówkowych może to być ciekawa alternatywa" - ocenił analityk NN Investment Partners.

Van Nieuwenhuijzen przewiduje także, iż na pewno dobrą inwestycją będą akcje przedsiębiorstw, które w USA mogą osiągnąć wysokie rentowności. Zdecydowanie atrakcyjniejszymi od papierów rządowych będą również nieruchomości oraz obligacje korporacyjne.

"Natomiast na rynku polskim cały czas musimy brać pod uwagę ryzyko polityczne i nową politykę gospodarczą. Jeśli jednak agenda polityczna będzie jasna, rynki dowiedzą się, jaka ona będzie, wówczas - zakładając utrzymywanie się pozytywnych fundamentów - można będzie rozważyć powrót na tutejszy rynek. Nie można natomiast dziś powiedzieć, czy potrwa to kilka miesięcy czy nawet kilka lat" - podsumował Head of Multi-Asset NN Investment Partners.

(ISBnews)

d3bhhxj

Podziel się opinią

Share
d3bhhxj
d3bhhxj