Qaqwqwrqw

Noc muzeów 2019 - Warszawa, Kraków i Wrocław. Podpowiadamy, co zwiedzić

Tegoroczna noc muzeów organizowana jest w kilkudziesięciu polskich miastach. Specjalnie na tę akcję przygotowały się m.in. Warszawa, Kraków i Wrocław. Sprawdź, jakie placówki biorą udział w tym kulturalnym wydarzeniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Noc muzeów 2019 - Warszawa, Kraków i Wrocław
Noc muzeów 2019 - Warszawa, Kraków i Wrocław (East News)
Qaqwqwrqw

Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Muzeów przypadającego na 18 maja, w bardzo wielu miastach Polski i Europy organizowana jest Noc Muzeów. Formuła akcji jest niezmienna od lat. Uczestnicy w ciągu kilku nocnych godzin zwiedzają różne placówki i instytucje kulturalne, które przygotowują często specjalne wydarzenia na ten dzień.

W wielu miastach udostępniane są miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorami tego wydarzenia są w zdecydowanej większości władze samorządowe. Podpowiadamy, jakie atrakcje na Noc Muzeów 2019 przygotowała m.in. Warszawa, Kraków oraz Wrocław.

Noc Muzeów 2019. Warszawa

Qaqwqwrqw

Tegoroczna 16. Noc Muzeów w Warszawie odbędzie się w sobotę 18 maja. Wszystkich chętnych zaprosi 260 placówek m.in. Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Legii Warszawa, Łazienki Królewskie oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

- Ze skromnej imprezy, w której udział wzięło 11 muzeów, przeistoczyła się w olbrzymie, logistycznie rozwinięte okołomiejskie wydarzenie - zapowiada Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Zobacz: Noc Muzeów w Warszawie

Qaqwqwrqw

- Każda instytucja biorąca w niej udział chce wypaść oryginalnie, unikatowo. Zachęca widzów-gości do przyjścia – urządza specjalne wystawy i pokazy, które są do obejrzenia tylko w tę jedną noc. Otwiera swoje podwoje, choć na co dzień jest pilnie strzeżona, opracowuje programy dla dzieci - dodaje cytowany na oficjalnym portalu miasta.

Jak poinformował Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów będzie rocznica wyborów parlamentarnych z 1989 roku. Punkt informacyjno-promocyjny znajdzie się na pl. Defilad w godz. 18.30-1.00. Będzie można odebrać w nim m.in. informator z programem w wersji polskiej i angielskiej, plakat oraz plan linii muzealnych.

Dla gości przygotowane zostaną bezpłatne atrakcje, m.in. animacje, drobne upominki, strefa chillout oraz lemoniada przygotowana z warszawskiej kranówki.

Noc Muzeów 2019 Warszawa jest wydarzeniem bezpłatnym, choć w niektórych przypadkach może być konieczna symboliczna opłata (np. 1 zł) lub wcześniejsza rezerwacja miejsc. Pełna lista placówek biorących udział w tegorocznej edycji znajduje się pod adresem um.warszawa.pl.

Qaqwqwrqw

Noc Muzeów 2019. Kraków

Noc Muzeów w Krakowie to jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych w mieście. Tej nocy organizatorzy przygotowują wyjątkowe atrakcje m.in. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty oraz warsztaty i atrakcje dla dzieci.

Noc Muzeów 2019 zaplanowano w Krakowie na piątek 17 maja. W tegorocznym wydarzeniu uczestniczą m.in. Muzeum AK (18.00), Podziemia Rynku (19.00), Ogród Botaniczny (19:00) oraz Muzeum Fotografii (19.00).

W piątek od godz. 19 otwarte będzie dla wszystkich zwiedzających Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Przygotowano w nim m.in. zwiedzanie trasy muzeum w kopalni, pokazy rycerskich konkurencji oraz scen z życia codziennego w średniowieczu i koncert utworów Moniuszki.

Qaqwqwrqw

Pełna lista placówek biorących udział w tegorocznej edycji Nocy Muzeów 2019 znajduje się pod adresem pik.krakow.pl.

Noc Muzeów 2019. Wrocław

Tegoroczna Noc Muzeów we Wrocławiu organizowana jest po raz 10. Swoje drzwi na nocne zwiedzanie otwierają 18 maja 2019 r. 83 wrocławskie instytucje kultury.

Wśród nich znajdują się m.in. muzea, galerie, instytucje prowadzone przez organizacje pozarządowe, domy kultury, kościoły, kina, czy Hydropolis oraz Narodowe Forum Muzyki.

Qaqwqwrqw

Debiutantem na tegorocznej Nocy Muzeów, jest m.in. przestrzeń dla kultury OP ENHEIM na pl. Solnym. Kto jeszcze nie miał okazji odwiedzić wyremontowanej historycznej kamienicy oraz pięknego poddasza z tarasem i widokiem na Stare Miasto – będzie miał okazję nadrobić zaległości - zapowiada wrocławski Ratusz.

Materiały informacyjne związane z Nocą Muzeów 2019 będą dostępne w punktach informacyjnych oraz we wszystkich instytucjach biorących udział w wydarzeniu od początku maja oraz na oficjalnym portalu internetowym miasta - www.wroclaw.pl.

Polub WP Finanse
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw