Nogaj: Umowa TTIP da Polsce nowe możliwości w handlu międzynarodowym

Transatlantyckie Partnerstwo Handlowe i Inwestycyjne (TTIP) da Polsce nowe możliwości w handlu międzynarodowym - ocenił w piątek w rozmowie z PAP dyrektor Departamentu Handlu w Ministerstwie Gospodarki Mieczysław Nogaj.

"Umowa jest przedsięwzięciem niezwykle ambitnym, które otwiera nowe możliwości działania. W Polsce handel jest tym czynnikiem, który gospodarkę ciągnie, więc musimy szukać wszystkich możliwości, żeby ten handel dalej rozwijać" - podkreślił.

Według Nogaja Polska w obecnej sytuacji i za przyczyną swojego położenia geograficznego może czerpać z porozumienia duże korzyści: po pierwsze ma szanse na nowe inwestycje, szczególnie w sektorze usług, po drugie umowa TTIP może zdynamizować relacje handlowe Polski z innymi krajami.

"Polska przez to, że ma niskie koszty pracy, niskie koszty energii, może z tego skorzystać w stopniu większym niż pozostali" - zauważył przedstawiciel resortu gospodarki. Dodał, że Amerykanie dostrzegają te możliwości.

Nogaj powiedział, że ze względu na różnicę stanowisk między UE a USA z umowy handlowej może zostać wyłączone rolnictwo. "Amerykańskie rolnictwo to są duże obszary, gdzie można znacznie taniej produkować. Kwestia jednak nie do końca dotyczy kosztów produkcji, tylko przestrzegania pewnych zasad, np. GMO", czyli żywności modyfikowanej genetycznie, czy też stosowania hormonów w produkcji spożywczej - mówił.

Przypomniał, że Polska i UE jest przeciwna GMO i hormonom w żywności, co Komisja Europejska wyraziła w ogłoszonym mandacie negocjacyjnym w sprawie TTIP. "Amerykanie w tej sprawie naciskają, gdyż widzą tam swoją przewagę konkurencyjną" - tłumaczył.

W ubiegłym tygodniu państwa członkowskie UE ujawniły mandat negocjacyjny, jaki przekazały Komisji Europejskiej do prowadzenia rokowań z USA ws. TTIP. W dokumencie wymieniono wytyczne i cele dla unijnych negocjatorów dotyczące zamówień publicznych, ochrony własności intelektualnej, wymogów fitosanitarnych.

Mandat nie zawiera zapisów dotyczących żywności modyfikowanej genetycznie (GMO). Prowadzący rozmowy ze strony UE podkreślali wielokrotnie, że ta kwestia nie podlega negocjacjom.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)