Nomura obniża prognozę wzrostu PKB do 2,5 proc. w '12, 2,3 proc. w '13, obniżki stóp raczej nie w
30.08. Warszawa (PAP) - Po danych GUS o dynamice polskiego PKB w II kwartale 2012 r. bank Nomura obniżył prognozę wzrostu PKB do 2,5 proc. w 2012 r. i 2,3 proc. w 2013 r. wobec...
30.08. Warszawa (PAP) - Po danych GUS o dynamice polskiego PKB w II kwartale 2012 r. bank Nomura obniżył prognozę wzrostu PKB do 2,5 proc. w 2012 r. i 2,3 proc. w 2013 r. wobec prognozowanych poprzednio odpowiednio 2,7 i 2,6 proc. - wynika z komentarza banku do czwartkowych danych. Ekonomiści banku oceniają, że RPP prawdopodobnie pierwszy raz obniży stopy procentowe w styczniu lub lutym przyszłego roku.
"Stopniowe spowolnienie importu i eksportu oraz spożycia w II połowie roku będą (spowalniać PKB - PAP) z niższego poziomu wyjściowego. Dlatego musimy obniżyć prognozę wzrostu PKB do 2,5 proc. w tym roku i 2,3 proc. w przyszłym wobec odpowiednio 2,7 i 2,6 proc. prognozowanych poprzednio" - napisano w komentarzu do danych GUS.
"Obecnie szacujemy, że w III kw. wzrost wyniesie 2,1 proc. i 1,8 proc. w IV kw. Spowolnienie dynamiki poniżej 2 proc. niewątpliwie wymaga cięć stóp procentowych, natomiast pozostaje kwestia momentu obniżek i kształtowania się CPI. Zawsze uważaliśmy, że obniżki nastąpią przy spowolnieniu wzrostu przy inflacji spadającej na trwałe do celu. I to się nie zmienia" - dodano.
"Przesunęliśmy prognozę pierwszej podwyżki z połowy 2013 r. na początek roku, gdyż sądzimy, że inflacja spadnie do celu dużo szybciej, bo już w grudniu, co okaże się po danych publikowanych w styczniu. (...) Sądzimy, że inflacja dla większości RPP jest ważniejsza od wzrostu PKB. (...) Najwcześniej RPP mogłaby obniżyć stopy w listopadzie, ale, jak pisaliśmy, wtedy inflacja będzie jeszcze poza celem, dlatego sądzimy, że cykl obniżek rozpocznie się raczej w styczniu lub lutym" - napisano.
GUS podał w czwartek, że PKB wzrósł w II kwartale 2012 roku o 2,4 proc. wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 2,9 proc. i po wzroście w I kwartale 2012 roku o 3,5 proc.
Rada Polityki Pieniężnej dwudniowe posiedzenie decyzyjne rozpoczyna we wtorek, 4 września. (PAP)
fdu/ jtt/