Notowania EUR/PLN wciąż nisko

Eurodolar wykazywał dziś większą zmienność niż na wczorajszej sesji – głównym poziomem dla pary EUR/USD pozostała jednak wartość 1,3200, wokół której kurs poruszał się przez całą sesję.

Notowania EUR/PLN wciąż nisko
Źródło zdjęć: © TMS Brokers

05.08.2010 17:33

Zwyżkę notowań euro względem dolara wspierały dziś lepsze od oczekiwań dane o zamówieniach w przemyśle, jakie rano napłynęły z Niemiec. Zamówienia wzrosły tam w czerwcu o 3,2% m/m, przy oczekiwaniach na poziomie 1,5% m/m. Wspólną walutę wsparły również pozytywne komentarze Międzynarodowego Funduszu Walutowego odnośnie wypełniania przez Grecję zobowiązań fiskalnych, a także udana aukcja długu Hiszpanii. Kraj ten sprzedał dziś 3-letnie obligacje o łącznej wartości 3,5 mld euro przy oprocentowaniu niższym niż na ostatniej aukcji, jaka miała miejsce w czerwcu.

Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami pozostawił dziś główną stopę procentową na niezmienionym poziomie. J. C. Trichet pozytywnie wyraził się o perspektywach dla gospodarki Eurolandu. Stwierdził on, iż dostępne dane, wskazują, że gospodarka strefy euro może zanotować w III kwartale wzrost większy niż wcześniej prognozowano.

Notowania EUR/USD zakończyły jednak dzisiejszą sesję poniżej poziomu 1,3200, w okolicach 1,3170 euro za dolara. Część inwestorów w oczekiwaniu na jutrzejszą publikację danych z amerykańskiego rynku pracy wolała najprawdopodobniej pozostać poza rynkiem. Wartość złotego pozostawała dziś na mocnym poziomie – kurs EUR/PLN zdołał utrzymać się w pobliżu poziomów najniższych od maja, czyli w okolicach 3,9800 zł za euro. Polską walutę wspierały pozytywne nastroje w regionie po bardzo dobrych danych o produkcji przemysłowej na Węgrzech – wzrosła ona w czerwcu aż o 15,2% r/r. Z ważniejszych wydarzeń w regionie warto jeszcze wspomnieć o decyzji banku centralnego Czech odnośnie stóp procentowych – władze monetarne nie zmieniły kosztu pieniądza. W komentarzu do decyzji prezes banku powiedział, iż stopy mogą zostać utrzymane na obecnym poziomie dłużej niż to wcześniej planowano. Głównym argumentem przemawiającym za łagodną polityką pieniężną jest silna waluta oraz słaba dynamika ożywienia gospodarczego w Czechach, które
gwarantują utrzymanie się inflacji na niskim poziomie.

Joanna Pluta
DM TMS Brokers S.A.

Źródło artykułu:TMS Brokers
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)