Trwa ładowanie...
d3fx8q8
07-07-2016 09:48

Notowania ropy są stabilne, ale do optymizmu daleko

Warszawa, 07.07.2016 (ISBnews/ Superfund TFI) - Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej jest okresem kontynuacji całkiem sporej zmienności cen. Notowania ropy naftowej rozpoczęły go od wyraźnej przeceny, po czym w środę nastąpiło dość dynamiczne odbicie notowań w górę. W dużej mierze było one podyktowane sytuacją techniczną na wykresie ropy naftowej - w przypadku notowań europejskiej ropy Brent barierą dla niedźwiedzi były okolice 47 USD za baryłkę, natomiast dla ropy West Texas Intermediate ze Stanów Zjednoczonych kluczowym wsparciem jest poziom 46 USD za baryłkę. Te techniczne bariery właśnie wczoraj okazały się skuteczne i stały się dla notowań ropy bazą do odbicia w górę.

Share
d3fx8q8

W środę wsparciem dla kupujących na rynku ropy naftowej były także dane fundamentalne. Amerykański Instytut Paliw opublikował swój cotygodniowy raport dotyczący zmiany zapasów paliw (tym razem dzień później niż zwykle ze względu na poniedziałkowe święto w USA). W publikacji tej podano, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadły aż o 6,7 mln baryłek. To już siódmy tygodniowy spadek z kolei - i, co ważne, jest to spadek niemal trzykrotnie większy od rynkowych oczekiwań. Inwestorzy traktują jednak te wyliczenia z pewnym dystansem, czekając przede wszystkim na czwartkowy raport Departamentu Energii dotyczący zapasów paliw w USA. Departament ma dostęp do większej ilości danych, dlatego jego szacunki są bardziej wiarygodne, natomiast wyliczenia Amerykańskiego Instytutu Paliw na ogół są traktowane jako pewien prognostyk raportu departamentu.

W czwartkowy poranek notowania ropy naftowej poruszają się stabilnie w okolicach środowego zamknięcia. Mimo pozytywnej reakcji inwestorów na dane dotyczące zapasów, do optymizmu im daleko, zwłaszcza w obliczu obaw dotyczących rozczarowującego popytu na ropę naftową w Azji. W ostatnich miesiącach pojawiły się informacje o spadającym imporcie ropy do Azji drogą morską, a obecnie ropa naftowa zaczyna być na tym kontynencie magazynowana na statkach ze względu na niski popyt na ten surowiec ze strony konsumentów.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)

d3fx8q8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fx8q8
d3fx8q8