Trwa ładowanie...
d3vlaur

Notyfikacja fiskalna popsuje nastrój inwestorów

22.10. Warszawa (PAP) - Głównym wydarzeniem dla krajowych rynków finansowych będzie w piątek komunikat GUS dotyczący sytuacji sektora finansów publicznych w 2009 roku i prognozy na...

Share
d3vlaur

22.10. Warszawa (PAP) - Głównym wydarzeniem dla krajowych rynków finansowych będzie w piątek komunikat GUS dotyczący sytuacji sektora finansów publicznych w 2009 roku i prognozy na 2010 rok oraz publikacja niemieckiego indeksu IFO. Zdaniem analityków dane popsują nastrój na rynkach finansowych. Złoty może zakończyć tydzień na poziomie 3,95-3,40/EUR, rentowności prawdopodobnie wzrosną.

"Głównym wydarzeniem będzie dziś komunikat GUS dotyczący sytuacji sektora finansów publicznych w 2009 r. i prognozy na 2010 r. oraz publikacja wskaźnika Ifo w Niemczech. Dane dotyczące sytuacji fiskalnej wskażą zapewne na dalsze pogłębienie się deficytu sektora general govenrment. Ponadto będzie im towarzyszyła publikacja analogicznych danych dla pozostałych krajów UE, która dobitnie pokaże skalę problemów i wyzwań fiskalnych stojących przed Europą, co może negatywnie odbić się na nastrojach rynkowych. Jeżeli odczyt Ifo w Niemczech nie okaże się dużym pozytywnym zaskoczeniem, to złoty pozostanie na słabszych poziomach, kończąc tydzień w przedziale 3,95-4,00/EUR" - napisali analitycy Banku BPH w porannym komentarzu.

Zdaniem analityków niepewność na rynku zwiększa obecnie także oczekiwanie na efekty rozpoczynającego się dziś szczytu G20.

"Głównym tematem spotkania będą kwestie związane z dążeniem niektórych państw do osłabienia swojej waluty. Wypowiedzi na ten temat od kilku dni nasilają wahania na eurodolarze, jak i ograniczają apetyt na ryzyko inwestorów, a tym samym zwyżki polskiej waluty. W takich nastrojach najprawdopodobniej minie także dzisiejsza sesja, w związku z czym złoty może pozostawać pod presją" - uważają analitycy Banku Raiffeisen.

d3vlaur

W piątek rano złoty odrobił część strat poniesionych w nocy, kurs oscylował w okolicy 3,97/EUR.

Analitycy BZ WBK na rynek patrzą z weekendowym optymizmem.

"Spodziewamy się delikatnej aprecjacji złotego na dzisiejszej sesji" - napisano w porannym komentarzu.

DŁUG TAKŻE CZEKA NA KRAJOWE DANE

d3vlaur

Rentowności mogą wzrosnąć po piątkowej publikacji notyfikacji fiskalnej.

"Inwestorzy aktywni na krajowym rynku długu będą z uwagą śledzili dzisiejszą publikację notyfikacji fiskalnej. Biorąc pod uwagę, że szacunek tegorocznego deficytu najprawdopodobniej okaże się wyraźnie wyższy od celu zakładanego w aktualizacji programu konwergencji, a moment korekty nadmiernego deficytu odsuwa się w czasie, należy się liczyć ze wzrostami rentowności polskich obligacji skarbowych wzdłuż całej krzywej" - uważają analitycy Banku BPH.

Analitycy BZ WBK wskazując na bierne ustosunkowanie inwestorów wobec minutes, spodziewają się, że rynek pozostanie w konsolidacji do przyszłotygodniowego posiedzenia RPP.

Z opublikowanych w czwartek przez NBP minutes wynika, że na wrześniowym posiedzeniu RPP złożono wniosek o podwyższenie podstawowych stóp procentowych NBP o 50 punktów bazowych, który nie został przyjęty.

d3vlaur

Rada pozostawiła stopy procentowe bez zmian ze względu na umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego i towarzyszącą mu ograniczoną presję płacową i inflacyjną oraz ryzyko osłabienia wzrostu gospodarczego na świecie. Ponadto podwyżka stóp procentowych, przy jednoczesnym utrzymywaniu ekspansywnej polityki pieniężnej przez główne banki centralne, mogłaby zwiększać ryzyko zbyt szybkiej aprecjacji kursu złotego.

Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się 27 października.

piątek czwartek czwartek 9.30 16.15 9.40

EUR/PLN 3,9740 3,9493 3,9540 USD/PLN 2,8570 2,8160 2,8300 EUR/USD 1,3910 1,4020 1,3970

OK1012 4,71 4,71 4,73 PS0415 5,17 5,17 5,19 DS1020 5,57 5,57 5,58 (PAP)

mak/ ana/

d3vlaur

Podziel się opinią

Share
d3vlaur
d3vlaur