Nowa funkcja w mObywatelu. "To krok milowy" w płatnościach
W mObywatelu pojawiła się nowa funkcja ePłatności. Chodzi o możliwość płatności kartami bankowymi - To krok milowy dla Polski - powiedział w środę wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Usługa ePłatności umożliwia sprawdzanie i regulowanie zobowiązań finansowych wobec urzędów za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Do tej pory użytkownicy mogli dokonywać płatności jedynie za pomocą BLIK-a, ale teraz dostępna jest również opcja płatności kartą. Aktualnie usługa jest wdrażana pilotażowo w wybranych gminach w Polsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polska na celowniku hakerów. Jak firmy powinny dbać o cyberbezpieczeństwo?
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski nazwał nową funkcję "krokiem milowym dla Polski". Dodał, że choć projekt obecnie jest pilotażem, to wierzy, że w 2025 roku ta funkcjonalność dotycząca ePłatności w mObywatelu, m.in. pozwalająca zapłacić za śmieci czy podatek od nieruchomości, będzie możliwa.
Gawkowski podkreślił również, że realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez wsparcia partnerów biznesowych. Podziękował Bankowi Gospodarstwa Krajowego i Fundacji Polska Bezgotówkowa, którzy - jak mówił - od strony partnerów biznesowych pomogli Centralnemu Ośrodkowi Informatyki i resortowi cyfryzacji doprowadzić do tego, że kolejna funkcjonalność w mObywatelu jest możliwa.
Zaznaczył też, że rozwijanie tych funkcjonalności nie byłoby możliwe bez samorządów, które przystąpiły do pilotażu.
- Rozwój e-usług w Polsce, całość tego procesu, w tym włączenie tej kategorii odpowiedzialności za ePłatności pokazuje, że optymalizacja systemu, że ich zaprojektowanie, że ich umiejętność wykorzystywania przez obywatela to droga, którą razem prezentując, możemy doprowadzić do tego co najważniejsze - łatwiejszego życia - - mówił.
Miliony zastrzeżonych numerów PESEL w mObywatelu
mObywatel to bezpłatna aplikacja resortu cyfryzacji, która umożliwia dostęp do m.in. cyfrowych dokumentów. Jedną z jej najpopularniejszych funkcji jest zastrzeżenie numeru PESEL. Pod koniec czerwca 2024 r. Ministerstwo informowało, że z tej możliwości skorzystały już 4 mln osób.
Zastrzeżenie można cofnąć bezterminowo w aplikacji i serwisie mObywatel lub w urzędzie gminy. Jednak na ponowne zastrzeżenie numeru trzeba poczekać od 30 minut do 12 godzin.