Trwa ładowanie...

Nowa rewolucja PiS rodzi się w bólach. Chcą przyjąć ustawę jeszcze w tym roku

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad przepisami, które mają wprowadzić w Polsce system kaucyjny. Zgodnie z dotychczasowymi zapowiedziami, będziemy musieli płacić kaucję za szklane i plastikowe butelki. Resort rozważa jeszcze, czy nie rozszerzyć tej listy także o inne opakowania. Do końca tego roku ustawa w tej sprawie ma zostać przyjęta.

Nowa rewolucja PiS rodzi się w bólach. Chcą przyjąć ustawę jeszcze w tym roku Nowa rewolucja PiS rodzi się w bólach. Chcą przyjąć ustawę jeszcze w tym roku Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d49rbly

Ministerstwo klimatu pracuje obecnie nad uwzględnieniem części uwag, jakie w trakcie konsultacji wpłynęły do projektu ustawy mającej wdrożyć w Polsce system kaucyjny - poinformował w czwartek Robert Chciuk, dyrektor departamentu gospodarki odpadami w tym resorcie, który brał udział w drugim dniu Szczytu Klimatycznego Togetair 2022.

"Jesteśmy już po konsultacjach. Część uwag jeszcze musimy uwzględnić, ewentualnie zastanowić się nad ich uwzględnieniem, ale generalnie naszym celem jest uchwalenie tej ustawy w tym roku" - mówił Chciuk. Dodał, że nowe przepisy będą zawierały zapis o okresie przejściowym m.in. dla producentów.

Kiedy wystartuje system kaucyjny

Przedstawiony pod koniec stycznia projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach zakładał, że nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Zgodnie z projektem wprowadzający opakowania na rynek zostaliby zobowiązani do utworzenia systemu kaucyjnego nie później niż 24 miesiące po wejściu w życie ustawy – najpóźniej więc do końca 2024 r.

d49rbly

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Władza łata doraźnie system emerytalny. "Potrzebna jest jego reforma"

W czwartek Robert Chciuk mówił też, że resort skłania się do tego, by firmy wprowadzające i uczestniczące w systemie mogły być reprezentowane przez wiele podmiotów, a nie tylko jeden - jak zakłada obecny projekt.

Uruchomienie systemu będzie wymagało uzyskania zezwolenia, wydanego w drodze decyzji, przez ministra właściwego ds. klimatu. Podmiot reprezentujący będzie musiał złożyć ministrowi wniosek o wydanie zezwolenia na uruchomienie systemu kaucyjnego nie później niż 6 miesięcy przed planowanym jego uruchomieniem.

d49rbly

Chciuk poinformował też, że kończą się prace analityczne dotyczące rozszerzenia sytemu zbiórki o kolejne rodzaje opakowań. Jak na razie projekt zakłada, że system kaucyjny miałby objąć butelki jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na napoje o pojemności do 3 l oraz butelki szklane wielokrotnego użytku na napoje o pojemności do 1,5 l. Jak przekazał Chciuk, mogą zostać do tego dodane kolejne dwie frakcje, nie doprecyzował jednak, o jakie chodzi.

Będzie kaucja na puszki?

Pod koniec lutego wiceszef resortu klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w rozmowie z PAP informował, że "wydaje się zasadne rozszerzenie systemu" o aluminiowe puszki i jednorazowe szklane butelki. Zwracał jednak uwagę, że nie może tego zagwarantować na 100 proc.

Zgodnie z projektowanymi przepisami do odbierania butelek objętych systemem kaucyjnym i zwrotu kaucji byłyby zobowiązane sklepy o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. Mniejsze placówki będą mogły do systemu dołączyć dobrowolnie. Wszystkie punkty sprzedaży będą musiały jednak pobierać kaucję.

d49rbly

System kaucyjny to wymóg UE. Unijne przepisy nakazują zbudowanie systemu selektywnego zbierania butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 l wraz z ich zakrętkami i wieczkami na poziomie 77 proc. w 2025 r. oraz 90 proc. w 2029 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d49rbly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49rbly