Trwa ładowanie...

Nowa ustawa o NBP wejdzie w życie od 2015 r.

Ministerstwo Finansów skierowało do Rządowego Centrum Legislacji wniosek o napisanie, na podstawie przyjętych przez rząd założeń, projektu nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim - powiedziało PAP źródło rządowe.

Nowa ustawa o NBP wejdzie w życie od 2015 r.Źródło: AFP, fot: YASSER AL-ZAYYAT
d4bhzqf
d4bhzqf

Planowany roboczo termin wejścia w życie ustawy to 1 stycznia 2015 roku.

- Ministerstwo Finansów złożyło do Rządowego Centrum Legislacji wniosek o napisanie na podstawie założeń projektu nowelizacji ustawy o NBP i wpisanie projektowanej ustawy do planu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Założenia są już przyjęte przez rząd, więc teraz zgodnie z procesem legislacyjnym to RCL jest odpowiedzialny za napisanie projektu ustawy - powiedziało PAP źródło rządowe.

- Resort finansów zakłada, że ustawa powinna wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku, jednak to będzie zależało od tempa prac w parlamencie - dodało.

d4bhzqf

Biuro prasowe Ministerstwa Finansów odpowiadając na pytania PAP poinformowało, że projekt ustawy jest wstępnie przygotowywany przez RCL we współpracy z MF, a "w chwili obecnej trudno jest wskazać" terminy zakończenia kolejnych etapów procesu legislacyjnego.

"Projekt ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Banku Polskim oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym jest obecnie dopiero wstępnie przygotowywany, na podstawie założeń projektu przyjętych przez Radę Ministrów w dniu 17 czerwca br., przez Rządowe Centrum Legislacji we współpracy z Ministerstwem Finansów, zgodnie z § 112 regulaminu pracy Rady Ministrów" - napisano w odpowiedzi MF na pytania PAP.

- Gdy projekt zostanie uzgodniony między w/w podmiotami i będzie gotowy, zostanie skierowany do konsultacji zewnętrznych - dodano.

Rząd w połowie czerwca przyjął założenia do projektu nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim w przedłożeniu Ministerstwa Finansów. Wątek nowelizacji ustawy o NBP pojawia się w nielegalnym nagraniu rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa NBP Marka Belki.

d4bhzqf

MF w projekcie założeń do zmian w ustawie o banku centralnym przewiduje wprowadzenie rotacyjności kadencji członków Rady Polityki Pieniężnej. Dzięki temu, że jednocześnie nie będzie się zmieniał cały skład RPP, ma być ona bardziej stabilna.

NBP będzie mógł reprezentować polskie interesy w międzynarodowych instytucjach finansowych i bankowych, nie tylko będąc ich członkiem, ale także w formie współpracy z nimi. Zarówno koszt członkostwa, jak i współpracy będzie ponoszony przez NBP. O podjęciu decyzji o współpracy lub członkostwie każdorazowo będzie decydował zarząd NBP. Jednoznacznie doprecyzowano przepis, zgodnie z którym NBP będzie pokrywał wydatki wynikające z członkostwa Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Zaproponowano też zmianę zasad zastępowania prezesa NBP w czasie jego nieobecności. Teraz prezesa NBP w czasie jego nieobecności zastępuje wiceprezes NBP - pierwszy zastępca prezesa NBP. Proponuje się, aby w razie nieobecności zarówno prezesa, jak i wiceprezesa NBP (pierwszego zastępcy), zastępstwo prezesa NBP sprawował wiceprezes NBP.

Projekt doprecyzowuje też regulacje związane z ograniczeniami dotyczącymi aktywności zawodowej i publicznej członków RPP.

d4bhzqf

W projekcie zaproponowano rozwiązania, które pozwolą rozdzielić posiadane przez NBP instrumenty służące zapewnieniu stabilności krajowego sytemu finansowego od instrumentów polityki pieniężnej.

MF zaproponował stworzenie możliwości sprzedaży i kupna dłużnych papierów wartościowych przez NBP także poza operacjami rynku otwartego.

Założono również, że RPP nie będzie przyjmowała rocznego sprawozdania finansowego NBP, a jedynie dostawała dokument do wiadomości.

Bartek Godusławski

d4bhzqf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bhzqf