Trwa ładowanie...
ekuz
PAM
02-04-2024 17:41

Nowe funkcje w mojeIKP. Leczenie za granicą będzie łatwiejsze

W aplikacji mojeIKP możliwe jest już składanie wniosków o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Aplikacja umożliwia także wystąpienie o elektroniczny certyfikat zastępujący fizyczną EKUZ.

EKUZ na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP
EKUZ na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP Źródło: East News, fot: Anna Golaszewska
d3ckrub
d3ckrub

Dyrektor Centrum e-Zdrowia Tomasz Jeruzalski podkreślił, że coraz więcej Polek i Polaków chce korzystać z rozwiązań e-zdrowia. Ocenił, że dostęp do EKUZ w aplikacji mobilnej to jedno z bardziej oczekiwanych rozwiązań.

Od teraz w aplikacji mojeIKP będziemy mogli wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – wyjaśniła cytowana w komunikacie minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Leczenie za granicą będzie łatwiejsze

W aplikacji mojeIKP możliwe jest także uzyskanie certyfikatu zastępującego EKUZ. Jak zaznaczył CeZ, to znaczne ułatwienie dla osób przebywających za granicą, które nagle potrzebują leczenia, a z różnych przyczyn nie mają przy sobie karty. Certyfikat daje prawo do leczenia za granicą na takich samych zasadach jak EKUZ i działa też wstecz.

d3ckrub

– Zastąpiliśmy kolejny dokument papierowy, który musiał mieć podpis i pieczątkę pracownika NFZ, wygodną wersją cyfrową z elektronicznym podpisem. W efekcie, jeśli zapomnieliśmy o EKUZ, eCertyfikat otrzymamy znacznie szybciej, wprost na mojeIKP – wyjaśnił prezes NFZ Filip Nowak.

Możliwość sprawdzenia ważności karty

Kolejną nowością w mojeIKP jest możliwość złożenia wniosku o wydanie EKUZ i sprawdzenia, na jakim etapie realizacji jest karta i kiedy dotrze. Można także z sprawdzić, do kiedy ważna jest karta EKUZ.

Etap realizacji wyrobienia karty możliwy jest do sprawdzenia w zakładce "Moje konto" na Internetowym Koncie Pacjenta. Pacjenci mają także dostęp do szczegółowych informacji na temat realizacji e-zleceń na wyroby medyczne i ich naprawy. Wszystkie zlecenia, wraz z informacją o etapie realizacji, szczegółach dotyczących przepisanych wyrobów, ich zakupie oraz kosztach refundacji, znajdują się na IKP w zakładce "Apteczka".

EKUZ potwierdza prawo do korzystania z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria), a także w Wielkiej Brytanii, na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego państwa. Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne dla osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3ckrub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ckrub