Trwa ładowanie...

Nowe karty płatnicze w Polsce

Obniżenie opłaty interchange (należność pobierana przez bank wydający kartę płatniczą - red.) zabolała banki na tyle, że zaczęły szukać rozwiązań, które pozwolą na wyrównanie strat. BZ WBK ma w planach wprowadzenie kart bankomatowych, GETIng bank połączył funkcję karty płatniczej i kredytowej. Nie wykluczony jest powrót do krajowych kart płatniczych

Nowe karty płatnicze w PolsceŹródło: Fotolia
d1uu5nl
d1uu5nl

Obniżenie opłaty interchange (należność pobierana przez bank wydający kartę płatniczą - red.) zabolała banki na tyle, że zaczęły szukać rozwiązań, które pozwolą na wyrównanie strat. BZ WBK ma w planach wprowadzenie kart bankomatowych, Getin Bank połączył funkcję karty płatniczej i kredytowej. Nie wykluczony jest też powrót do krajowych kart płatniczych.

1 lipca prowizja interchange, którą odprowadzają właściciele sklepów, została obniżona z poziomu ok. 1,3 proc. do 0,5 proc. A w przyszłości ma wynieść zaledwie 0,2 proc. W przypadku kart kredytowych interchange spadnie do 0,3 proc. Banki nie mają więc wyjścia. Szukają nowych rozwiązań, które ograniczą ich straty.

– W środowisku spadających prowizji od transakcji kartami płatniczymi musimy szukać nowych pomysłów na to, w jaki sposób obniżać koszty wydawnictwa. Zastanawiamy się więc nad wprowadzeniem do oferty kart, które służyć będą wyłącznie do wypłaty gotówki z naszych bankomatów – powiedział na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Tadeusz Kościński, szef rozwoju biznesu w BZ WBK. Co ma przynieść oszczędności związane z odprowadzaniem prowizji do organizacji płatniczych za transakcje kartami debetowymi z logo MasterCard i Visa.

d1uu5nl

Jak twierdzi Marcin Chruściel, dyrektor ds. kart kredytowych w Raiffeisen Polbank, nowe rozwiązania dotyczące opłaty interchage spowodują, że banki będą kładły nacisk na promocję kart kredytowych. Bo oprócz prowizji, banki zarobią także na oprocentowaniu limitu kredytowego. Getin Bank już wprowadził na rynek rozwiązanie, które pomoże zminimalizować straty. Od jakiegoś czasu proponuje swoim klientom kartę Visa SimplyOne - kartę debetową i kredytową w jednym.

- Banki mogą również zrezygnować z programów promujących obrót bezgotówkowy, które finansowane były głównie z wpływów z interchange – ocenił w gazecie Marcin Chruściel.

Eksperci ponadto twierdzą, że skutkiem regulacji rynku może być powrót krajowej karty płatniczej. "Kiedyś takie rozwiązanie u nas już funkcjonowało – banki wydawały polską kartę z logo Polcard. Pozwoliłaby ona zaoszczędzić na opłatach licencyjnych dla międzynarodowych organizacji płatniczych" - czytamy w "DGP" .

JK,WP.PL

d1uu5nl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uu5nl