Trwa ładowanie...

Nowe opłaty. Wchodzą w życie w styczniu. Oto stawki

Poznaliśmy wysokość opłat za plastik, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. Należność w wysokości 20 groszy będzie naliczana za jednorazowe kubki plastikowe, natomiast w przypadku pojemników na żywność opłata wyniesie 25 groszy.

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
Nowe opłaty wchodzą w życie z nowym rokiem Nowe opłaty wchodzą w życie z nowym rokiem Źródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK
d220bp7
d220bp7

W Dzienniku Ustaw ukazały się trzy rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, które wprowadzają do polskiego prawa unijne ograniczenia dotyczące stosowania jednorazowego plastiku – pisze dlahndlu.pl.

Dodatkowe opłaty za jednorazowe opakowania

Jak wskazuje portal, jedno z tych rozporządzeń dotyczy "stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami". W praktyce oznacza to, że za opakowania jednorazowego użytku, w których znajdują się napoje lub żywność, będą doliczane dodatkowe opłaty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wyjść z kryzysu? Co dalej z rynkiem fotowoltaiki w Polsce? - Dawid Zieliński - Biznes Klasa #8

W rozporządzeniu opublikowanym w poniedziałek określono, że opłata za kubki na napoje, w tym ich pokrywki i wieczka, wyniesie 20 groszy za sztukę. Natomiast za pojemniki (z pokrywką lub bez) stosowane do przechowywania żywności, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia (na miejscu lub na wynos), opłata za sztukę wyniesie 25 groszy. Dodatkowa opłata będzie dotyczyć pojemników na żywność typu fast food — czytamy na dlahandlu.pl.

d220bp7

Opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych

Kolejne rozporządzenie pisze dlahandlu.pl, reguluje stawki opłaty na pokrycie kosztów zagospodarowania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Stawka opłaty na pokrycie kosztów zbierania odpadów powstałych z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych tego samego rodzaju wyniesie 10 groszy za 1 kg.

Dodatkowo 1 grosz będzie doliczany za sztukę wyrobów tytoniowych z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne i filtrów zawierających tworzywa sztuczne sprzedawanych do używania łącznie z wyrobami tytoniowymi. Taka sama opłata będzie doliczana do sztuki chusteczek nawilżanych i balonów – dodaje portal.

 Stawki opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań

Trzecie z opublikowanych w poniedziałek rozporządzeń określa stawki opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań. Opłata produktowa to rodzaj opłaty ekologicznej, która jest nakładana na przedsiębiorcę, który wprowadza do obrotu pewne produkty – czytamy na dlahandlu.pl.

 W przypadku obowiązku zapewnienia poziomu zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w butelkach jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów stawka opłaty wyniesie 1 zł za 1 kg — czytamy na dlahandlu.pl.

Opłaty za zapewnienie poziomów recyklingu odpadów opakowaniowych wyniosą: 2,7 zł za 1 kg dla opakowań z tworzyw sztucznych; 1,4 zł za 1 kg dla opakowań z aluminium; 80 gr za 1 kg dla opakowań z metali żelaznych; 70 gr za 1 kg dla opakowań z papieru i tektury; 30 gr za 1 kg dla opakowań ze szkła; 30 gr za 1 kg dla opakowań z drewna; 1,7 zł za 1 kg dla opakowań wielomateriałowych; 2 zł za 1 kg dla opakowań po środkach niebezpiecznych; 1 zł dla pozostałych opakowań.

Jak dodaje dlahandlu.pl, w przypadku obowiązków wynikających z minimalnego poziomu selektywnej zbiórki opakowań i odpadów opakowaniowych u wprowadzających produkty w opakowaniach na napoje (zebranych w ramach systemu kaucyjnego), stawka opłaty produktowej w zł za 1 kg — w przypadku butelki jednorazowej z plastiku do 3 litrów, puszki metalowej do 1 litra oraz szklanej butelki wielokrotnego użytku do 1,5 litra — wyniesie: 10 gr w 2025 r.; 1 zł w 2026 r.; 5 zł w 2027 r. i w latach następnych.

d220bp7

Wszystkie trzy rozporządzenia wejdą w życie 1 stycznia 2024 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d220bp7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d220bp7