Trwa ładowanie...

Nowe pomysły minister edukacji. Chodzi o lekarza

Reforma edukacji to cały czas gorący temat. Zmiany w szkołach spędzają sen z powiek i rodzicom i nauczycielom. Minister edukacji się broni i zapowiada kolejne pomysły. Czy te będą przyjęte z entuzjazmem?

Share
Nowe pomysły minister edukacji. Chodzi o lekarza
Źródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
ddqtrsa

- W ciągu miesiąca minister Radziwiłł przedstawi projekt ustawy zakładający powrót opieki medycznej do szkół - oświadczyła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
Zapowiedziała także prezentację w połowie września programu doskonalenia nauczycieli.

Dentysta w szkole?

Zalewska, pytana w RMF FM o termin powrotu opieki medycznej do szkół, odpowiedziała: "Myślę, że to jest kwestia najbliższego miesiąca, kiedy pan minister Konstanty Radziwiłł, przedstawi projekt ustawy".

- Myślę, że od wiosny następnego roku jest realna szansa, jeżeli zostanie przyjęta ustawa, dlatego że jest sporo pieniędzy, które pan minister Radziwiłł na to przygotował. Do 2019 r. rozliczymy się z opieki stomatologicznej, z opieki medycznej i ze stołówek w szkole - powiedziała.

ddqtrsa

Dodała, że dentyści nie muszą pojawić się w szkołach, wystarczy, że szkoła będzie miała umowę ze stomatologiem, który ma swój gabinet poza szkołą. - Ale taka umowa, która spowoduje, że będzie on miał obowiązek np. z danej szkoły dzieci wyleczyć. Nie tylko przebadać i wydać karteczkę, że potrzebne jest takie leczenie - zaznaczyła Zalewska.

Plany dla nauczycieli

Minister zapowiedziała także, że w połowie września zostanie przedstawiony krajowy program doskonalenie zawodowego nauczycieli. - Bardzo szeroko na to patrzymy, bo to nie jest kwestia kolejnych studiów, tylko studiów konkretnych, które są potrzebne systemowi i potrzebne nauczycielowi i rodzicom też; pozwolimy na to, żeby zwracali dyrektorowi uwagę, że nauczyciel, wychowawca potrzebuje jakiegoś doskonalenia - podkreśliła.

Dwie zmiany

Minister zaznaczyła, że Polska jest "jednym z nielicznych krajów na świecie", w którym lekcje są prowadzone na dwie zmiany . - I to jest problem, który dostrzegamy, i który będziemy pomału eliminować. (...) To jest kwestia kilkunastu lat. I trzeba co najmniej kilku, włącznie z zachętami finansowymi, żeby wreszcie wyjść z tej dwuzmianowości - dodała.

ddqtrsa

Wraz z nowym rokiem szkolnym, w wyniku wprowadzenia reformy edukacji, zmieniła się struktura szkół. Uczniowie, którzy w czerwcu skończyli VI klasę, zamiast do gimnazjum poszli do VII klasy szkoły podstawowej. Ruszyły też szkoły branżowe I stopnia, które zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe. Docelowo w systemie mają funkcjonować: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnia szkoła branżowa I stopnia, 2-letnia szkołę branżowa II stopnia; gimnazja będą stopniowo likwidowane.

W szkołach brakuje podręczników. Rzeczniczka MEN: nie mamy takich sygnałów

Mimo, że rok szkolny dopiero co się rozpoczął, to wielu uczniów nie otrzymało i w najbliższych dniach nie otrzyma podręczników.

Ministerstwo edukacji w rozmowie z WP uspokaja: "nie mamy sygnałów o braku podręczników w szkołach, dyrektorzy mieli czas od marca, by złożyć zamówienia w wydawnictwach i to do nich należy kierować pytania".

Rewolucyjny początek roku szkolnego. ZNP protestuje

Reforma Zalewskiej nie podoba się wielu osobom. W poniedziałek, 4 września, przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej, odbyła się akcja protestacyjna wymierzona w zmiany polskiego systemu edukacji. W inicjatywie udział wzięli nauczyciele, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz uczniowie i ich rodzice.

ddqtrsa

Na miejscu była nasza reporterka, Nina Harbuz. Zobaczcie jej relację.

Problemy? Dzwońcie

Szefowa resortu zapowiedziała, że jeśli istnieją problemy, to prosi o telefon do ministerstwa. Dlatego, aby ułatwić kontakt, przypominamy, że ministerstwo mieści się przy al. J. Ch. Szucha 25 w Warszawie.

A numer telefonu to (22) 34 74 100. Z kolei resortowa infolinia MEN dotycząca edukacji jest dostępna pod numerem: 222 500 120.

ddqtrsa

Podziel się opinią

Share
ddqtrsa
ddqtrsa