Trwa ładowanie...
oprac. Tomasz Sąsiada
04-09-2017 10:35

Wielka reforma edukacji. Co się zmienia w roku szkolnym 2017/2018

Czwartego września pierwsi uczniowie trafią do nowych, siódmych klas szkoły podstawowej. Przywrócenie ośmioletnich podstawówek to jedna z najważniejszych zmian, które wprowadza reforma przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Oprócz tego wrócą 4-letnie licea i 5-letnie technika. Rewolucja czeka też zawodówki.

Wielka reforma edukacji. Co się zmienia w roku szkolnym 2017/2018Źródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d1pqaiq
d1pqaiq

Wiosną 2017 roku nie było już rekrutacji do gimnazjów. Uczniowie szóstych klas szkół podstawowych trafili właśnie do siódmej klasy podstawówki. To efekt kontrowersyjnej i zakrojonej na szeroką skalę reformy szkolnictwa autorstwa resortu Anny Zalewskiej. Za rok pójdą oni do klasy ósmej i po jej zakończeniu napiszą egzamin ósmoklasisty. W roku szkolnym 2020/2021 będą mogli pójść do zreformowanego, 4-letniego liceum.

Od 1 września 2017 roku nie masz już szkół zawodowych - ich nazwa zmieniona została na szkoły branżowe. Dotychczasową 3-letnią zawodówkę zastąpiła 3-letnia szkoła branżowa pierwszego stopnia. We wrześniu 2020 roku zostanie utworzona 2-letnia szkoła branżowa drugiego stopnia, w której będzie można kontynuować edukację. Wróci też 5-letnie technikum. Pierwsi uczniowie trafią do niego w 2019 roku.

Nie chcesz stracić 500+? Pamiętaj o tych terminach

Oprócz tego, działać też będą 3-letnie szkoły specjalne przysposabiające do pracy i szkoły policealne.

d1pqaiq

Ciekawa sytuacja czeka około 9 tysięcy ubiegłorocznych uczniów pierwszej klasy gimnazjum, którzy nie dostali promocji do drugiej klasy. W tym roku będą oni powtarzać powtarzać rok, ale już jako uczniowie siódmej klasy szkoły podstawowej. To oznacza, że będą się oni mogli pochwalić dwoma świadectwami ukończenia szkoły podstawówki i oba będą ważne.

Od września 2017 roku do przedszkola będzie też można posłać dzieci 3-letnie. Z opłaty za pobyt w przedszkolu zwolnieni zostaną 6-latkowie.

Od tego roku wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum mogą liczyć na darmowe podręczniki (dotychczas tego przywileju nie mieli szóstoklasiści i uczniowie trzeciej klasy gimnazjum). - Od 1 września z nowych podręczników będą się uczyli uczniowie klas pierszej, czwartek i siódmej szkoły podstawowej - mówiła dwa tygodnie temu Justyna Sadlak z resortu edukacji. - Książki i materiały ćwiczeniowe do obowiązkowych zajęć będą finansowane z budżetu państwa. Szkoła kupi je z dotacji MEN - tłumaczyła Sadlak. Darmowe podręczniki nie przysługują natomiast uczniom liceów.

Kupienie dziecku wyprawki do szkoły to średnio koszt 526 złotych. Większość rodziców, którzy korzystają z programu 500+, wykorzysta na wyprawki właśnie te pieniądze - wynika z badania Barometr Providenta.

d1pqaiq

Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że we wszystkich typach szkół w roku 2017/2018 będzie się uczyć 4 mln 915 tys. dzieci i młodzieży.

Najwięcej uczniów będzie w szkołach podstawowych - 714,2 tys. W tej grupie znajdzie się 371 tys. dzieci, które dopiero rozpoczną naukę - to uczniowie I klas. Liczba uczniów w szkołach podstawowych będzie w tym roku większa w związku w wydłużeniem cyklu kształcenia w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. W tym roku w podstawówkach uczyć się będzie pierwszy rocznik siódmoklasistów, czyli 373,8 tys. uczniów.

Pod koniec czerwca prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz podał, że 9,4 tys. nauczycieli straci pracę od 1 września w związku z reformą edukacji, a 22 tys. nie będzie miało pełnego etatu. Powołał się na arkusze organizacyjne szkół. Zaznaczył, że dane pochodzą z 16 województw.

- Zgodnie z naszymi wyliczeniami 850 dodatkowych etatów się pojawi - zapewniała w sierpniu minister edukacji Anna Zalewska. - Do dzisiaj mamy ponad 8 tys. ofert pracy w Polsce; w momentach kulminacyjnych było ich prawie 40 tys. - upierała się szefowa MEN. I zapowiedziała podwyżki - w sumie o 15 procent w ciągu trzech lat.

d1pqaiq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pqaiq