Trwa ładowanie...

Nowe Prawo budowlane określi, kiedy informować sąsiada o budowie domu

To, kiedy i w jaki sposób należy informować sąsiada o budowie domu jednorodzinnego ma precyzować przyszłe Prawo budowlane - Komitet Stały Rady Ministrów, który rozpatrzył projekt założeń zmiany ustawy, chce, by taki zapis znalazł się w nowym Prawie budowlanym.

Nowe Prawo budowlane określi, kiedy informować sąsiada o budowie domuŹródło: Jupiterimages
d43c2eo
d43c2eo

Szef Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w MTBiGM Krzysztof Antczak powiedział PAP, że Komitet Stały Rady Ministrów rozpatrzył projekt założeń zmiany ustawy Prawo budowlane. - Na przyszły tydzień zaplanowano kolejne posiedzenie. Komitet chce, by resort transportu, budownictwa i gospodarki morskiej doprecyzował w projekcie, kiedy i w jaki sposób poinformować sąsiada o zgłoszeniu budowy domu jednorodzinnego - wyjaśnił Antczak.

Dodał, że komitet nie miał innych uwag do założeń przyszłej ustawy.

Jak mówił wcześniej PAP wiceminister budownictwa Janusz Żbik, projekt zniesie wymóg uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego w większości przypadków. Zamiast tego wprowadzono obowiązek złożenia zgłoszenia wraz z projektem budowlanym w urzędzie administracji architektoniczno-budowlanej. Jeżeli projekt będzie niezgodny np. z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to urząd będzie miał 30 dni na wniesienie sprzeciwu w tej sprawie. Po upływie tego okresu inwestor będzie mógł rozpocząć budowę.

Pozwolenie na budowę będzie również zniesione w przypadku budynków związanych z zabudową jednorodzinną.

d43c2eo

Dzięki przyszłej ustawie nie będzie trzeba załączać do projektu budowlanego oświadczeń: o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków, a także o warunkach przyłączenia budynku do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych oraz telekomunikacyjnych. Zbędne będą również oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną, z wyjątkiem dróg wojewódzkich i krajowych.

Projekt znosi też obowiązek zgłoszenia przez inwestora terminu rozpoczęcia robót budowlanych. Regulacja zakłada ponadto, że urząd administracji architektoniczno-budowlanej będzie miał 14 dni na ocenę formalną wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę i ewentualne skierowanie pisma o uzupełnienie braków formalnych. Obecne przepisy nie przewidują żadnych terminów na przeprowadzenie tej oceny.

Według Banku Światowego obecnie wymóg uzyskania decyzji o pozwolenie na użytkowanie domu wielorodzinnego czy magazynu zajmuje 74 dni. Obowiązek ten zostanie zastąpiony zgłoszeniem zakończenia robót budowlanych, od którego urząd może złożyć sprzeciw w ciągu 14 dni, co - zdaniem MTBiGM - oznacza skrócenie procedur o 60 dni.

d43c2eo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43c2eo