Trwa ładowanie...

Nowe przepisy dla małych mieszkań. Pralka w kuchni będzie legalna

Już wkrótce z ulgą odetchną właściciele małych mieszkań. Będzie można legalnie ustawić pralkę tam, gdzie jest nam wygodnie oraz samodzielnie decydować o tym, czy chcemy mieć większą łazienkę czy też sypialnię. Do tej pory takie kwestie regulowały specjalne przepisy.

Nowe przepisy dla małych mieszkań. Pralka w kuchni będzie legalnaŹródło: 123RF.COM
d2fwdx4
d2fwdx4

O tym, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa szykuje zmiany w przepisach pisaliśmy już w marcu. Resort właśnie kończy pracę nad projektem nowelizacji. Jeszcze nie wiadomo, kiedy dokładnie zmiany wejdą w życie. Projekt został notyfikowany 11 lipca.

Mieszkanie rozplanujemy sami

Jak podaje czwartkowa "Rzeczpospolita", z przepisów znikną ograniczenia opisujące wymaganą wielkość łazienki, kuchni czy pokoi.

Zobacz też: o czym należy pamiętać wynajmując mieszkanie?

Obecnie, pokój w kawalerce musi mieć co najmniej 16 mkw. Regulowana jest również szerokość sypialni - dla jednej osoby 2,2 m, natomiast dla dwóch 2,7 m. Kuchnia również nie może być zbyt wąska. Powinna mieć przynajmniej 1,8 m szerokości w mieszkaniach jednopokojowych i 2,4 m w wielopokojowych.

d2fwdx4

Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa, podkreśla, że kupujący sami powinni decydować o takich kwestiach jak wielkość pomieszczeń. Indywidualną decyzją powinno być, czy np. chcemy ograniczyć wielkość kuchni do niezbędnego minimum i dzięki temu zyskać większy salon.

Jak podaje "Rz", możliwa będzie również budowa kawalerek z otwartym na pokój aneksem kuchennym. Do tej pory musiał być on połączony z korytarzem, co utrudniało budowę funkcjonalnych mieszkań. W aneksie będzie musiała być zainstalowana co najmniej wentylacja grawitacyjna oraz kuchnia elektryczna, a nie gazowa.

Pralka w kuchni legalna

Likwidacji ulegnie również przepis, którego większość Polaków i tak nie przestrzegała. Możliwe, że większość z nich nie wpadła na to, że przepisy regulują, gdzie można postawić pralkę. Dziś, zgodnie z prawem, musi ona stać w łazience.

Wprowadzone zostanie też nowe ograniczenie. Mieszkanie będzie musiało mieć przynajmniej 25 mkw.

d2fwdx4

- Chodzi o to, by nie budować klitek jak w PRL, tylko w pełni funkcjonalne mieszkania, jak w innych krajach unijnych - tłumaczy w "Rz" wiceminister Żuchowski.

Niezadowoleni są deweloperzy. Liczyli na większą deregulację.

- Dziś mamy wielu chętnych na bardzo małe mieszkania, kupują je studenci oraz pracownicy jako lokale służbowe czy też single, którzy chcą mieszkać w centrum miasta i 20 mkw w zupełności im wystarcza - mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

d2fwdx4

Zaznacza on również, że niektóre regulacje, np. powiększone garaże podziemne, mogą negatywnie wpłynąć na ceny mieszkań.

d2fwdx4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fwdx4