Nowe ułatwienia obejmą także trwające przetargi

Drobne błędy w ofertach będzie można poprawiać nawet w przetargach rozpoczętych przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów

Ponieważ zmiany w prawie zamówień publicznych niosą ze sobą spore ułatwienia, część zamawiających zastanawiała się, czy nie poczekać z rozpisaniem ważnych przetargów do momentu, gdy wejdą w życie. Nie będzie to jednak konieczne. Wczoraj Sejm przyjął poprawkę Senatu, zgodnie z którą część nowych przepisów znajdzie zastosowanie w już toczących się postępowaniach. Chodzi o regulacje dotyczące zmiany ogłoszeń, treści specyfikacji, poprawiania omyłek w ofertach oraz przesłanek do odrzucenia ofert.

Nie trzeba czekać

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Załóżmy, że dziś ogłaszany jest przetarg, ale oferty będą badane po wejściu w życie nowelizacji. Oznacza to, że zamawiający nie będzie już musiał odrzucić oferty, w której znalazły się niewielkie błędy. Będzie mógł je poprawić, jeśli nie zmieni to istotnie treści oferty.
_ To dobry pomysł. Skoro ustawodawca doszedł do wniosku, że korzystne oferty nie powinny być odrzucane z błahych powodów, to im szybciej ta możliwość wejdzie w życie, tym lepiej _ – mówi Hanna Niedziela, prezes firmy doradczej Centrum Zamówień Publicznych.

W praktyce mogą się jednak pojawić sporne sytuacje. Jeśli ocena ofert nie zostanie zakończona do czasu wejścia nowych przepisów, to oczywiście omyłki będzie można poprawić. Co jednak, gdy oferta zostanie odrzucona z powodu drobnego błędu, a następnego dnia zacznie obowiązywać zmieniona ustawa?
_ Jeśli oferta zostanie odrzucona w czasie obowiązywania dotychczasowego prawa, to wykonawca nie będzie miał podstaw domagać się poprawienia błędów _ – uważa Niedziela. Jej zdaniem jednak takie problemy nie powinny się pojawić. _ Rozsądny zamawiający poczeka kilka brakujących dni, do czego zresztą ma pełne prawo, i dokona oceny ofert po wejściu w życie nowych przepisów po to, by nie musiał odrzucać korzystnej oferty _ – przekonuje.

Uzupełnianie dokumentów

Nowe brzmienie przepisów przejściowych to niejedyna istotna zmiana. Na innych niż dotychczas zasadach będą też uzupełniane dokumenty. Dzisiaj, jeśli wykonawca nie złoży ich na czas, zostaje wezwany do uzupełnienia przez zamawiającego. Nowe dokumenty mogą potwierdzać stan na dzień późniejszy niż termin składania ofert. Jeśli więc firma nie dołączyła do oferty zaświadczenia z banku o stanie posiadanych środków, to może przynieść dokument wystawiony później i potwierdzający stan konta na ten dzień.

Zgodnie z przyjętą wczoraj poprawką uzupełniane dokumenty będą musiały potwierdzać stan najpóźniej na dzień składania ofert. Wykonawca będzie mógł więc przynieść zaświadczenie z banku wystawione z datą późniejszą, ale potwierdzające, że w dniu składania ofert (lub wcześniej) dysponował wymaganą kwotą.
_ Nie widzę sensu zmieniać regulacji, która zdążyła się sprawdzić w praktyce _ – powątpiewa w sens nowej regulacji Jarosław Jerzykowski, radca prawny w kancelarii Jerzykowski i Wspólnicy. _ Dotychczasowy przepis zapewniał jak najszerszą konkurencyjność. Swoje oferty mogli złożyć wykonawcy, którzy teraz być może nie będą już mieli takiej szansy _ – przekonuje.

_ To dużo uczciwsze rozwiązanie _ – uważa natomiast Hanna Niedziela. _ Teraz wszyscy wykonawcy będą traktowani równo i będą musieli spełniać warunki już w dniu składania oferty lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu _ – argumentuje.

Nowelizacja czeka już tylko na podpis prezydenta. Przepisy wejdą w życie pod koniec roku.

Po wejściu w życie nowelizacji będzie możliwe:

  • uzupełnianie wadliwych lub brakujących pełnomocnictw,
  • samodzielne przedłużanie przez firmy terminu związania ofertą,
  • prostowanie ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych,
  • składanie odwołań poniżej tzw. progów unijnych (w ograniczonym zakresie; w pełnym będzie to możliwe od progu 5,15 mln euro),
  • zatrzymywanie wadium wpłaconego przez firmę, która nie uzupełni dokumentów,
  • uczestnictwo w licytacji elektronicznej bez bezpiecznego podpisu elektronicznego. Sławomir Wikariak Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)