Nie będą już dziedziczyć. Od środy rewolucyjne zmiany w prawie
Już 15 listopada wejdą w życie nowe zasady dotyczące dziedziczenia spadku. Ograniczona zostanie grupa osób, które będą dziedziczyć, jednocześnie rozszerzy się grono tych, którzy są niegodni otrzymania spadku.
Prezydent Andrzej Duda na początku sierpnia podpisał nowelizację Kodeksu cywilnego, która wprowadza zmiany w prawie spadkowym. Przepisy przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości Sejm uchwalił 28 lipca.
Nowelizacja ma na celu rozwiązanie problemów występujących w praktyce stosowania przepisów z zakresu prawa spadkowego, skutkujących wzrostem liczby rozpatrywanych spraw. Założeniem zmian jest też skrócenie czasu trwania postępowań spadkowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Postać groteskowo-farsowa". Balcerowicz uderzył w prezesa NBP
Postępowania spadkowe będą krótsze
Najważniejszą zmianą w nowym prawie spadkowym będzie ograniczenie osób uprawnionych do dziedziczenia w przypadku, kiedy osoba zmarła nie zostawiła po sobie testamentu.
Nowelizacja zmienia tzw. trzecią grupę spadkową: dziadków spadkodawcy, a także ich zstępnych, czyli potomków. Zgodnie z nowelą krąg spadkobiorców zostanie w tej grupie zawężony do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy oraz ich zstępnych.
W przypadku, kiedy nie będzie dziadków, ich dzieci i wnuków, sąd nie będzie szukał dalszych osób uprawnionych do dziedziczenia, tylko cały spadek przejmie gmina, w której spadkodawca mieszkał przed śmiercią.
Skróci to czas trwania postępowań i ograniczy potrzebę poszukiwania z urzędu przez sąd i wzywania na rozprawę dalszych krewnych spadkodawcy.
Komu nie przysługuje prawo spadkowe?
Druga istotną zmianą jest wprowadzenie nowej przesłanki, która umożliwia sądowi uznanie, że osoba jest niegodna odziedziczenia spadku.
Dotyczy to osób, które uchylały się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego oraz uchylały się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą
Wprowadzono także nowe terminy dotyczące dziedziczenia. Obecnie przepisy przewidują, że spadkobiorca na przyjęcie lub odrzucenie spadku ma sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Od 15 listopada będzie możliwość zawieszenia tego terminu, w przypadku, kiedy przyjęcie lub odrzucenie spadku wymaga decyzji sądu.
Dotyczy to przede wszystkich osób niepełnoletnich.