Trwa ładowanie...
d4eo2uy
wielka brytania
02-07-2011 08:20

Nowe zasady finansowania królewskiego dworu

Brytyjski dwór królewski w większym stopniu byłby finansowany tak jak prywatna firma. Na mocy propozycji ministra finansów George'a Osborne'a przychody dworu zależałyby od rentowności aktywów majątkowych.

d4eo2uy
d4eo2uy

Według propozycji przedstawionych w tych dniach przez Osborne'a w Izbie Gmin, począwszy od roku finansowego 2013-14 monarcha mógłby w formie zapomogi zatrzymać 15 proc. zysku netto z portfelu nieruchomości (Crown Estate), tytularnie będącego jego własnością, ale administrowanego przez rządowych pełnomocników; zysk z tych nieruchomości traktowany jest jak przychód państwa.

Od 1760 r. monarchia finansowana jest przez państwo. Monarcha pokrywa bieżące wydatki dworu z tzw. Listy Cywilnej, otrzymuje zwrot kosztów podróży, dodatek na utrzymanie królewskich pałaców, łączność itp. Obecnie wszystkie te pozycje zostaną połączone w jedną zapomogę, tzw. Sovereign Support Grant, finansowaną według nowych zasad.

Źródłem finansowania będzie 15 proc. zysków netto z włości Crown Estate. Pozostałe 85 proc. będzie nadal przekazywane do skarbu państwa.

Koszt utrzymania monarchii w roku obrachunkowym 2010-11 wyniósł ok. 34 mln funtów (55 mln USD). Suma ta odpowiada z grubsza 15 proc. zysków z Crown Estate spodziewanych w roku finansowym 2013-14.

d4eo2uy

W roku finansowym 2009-10 zysk Crown Estate wyniósł 210,7 mln funtów.

W przypadku, gdy zysk Crown Estate będzie rósł, co wydaje prawdopodobne, to 15% przełoży się na wyższą sumę. Monarcha będzie mógł zatrzymać na swoje potrzeby to, co zostanie po pokryciu wydatków.

Rynkowa wartość nieruchomości Crown Estate, w której skład wchodzą części londyńskiego West Endu i dno morskie rozciągające się na odległość 12 mil morskich od linii brzegowej, oceniana jest na ok. 6,6 mld funtów. Cennym aktywem jest dno morskie w związku z planami rozwoju energii wiatrowej i eksploatacją złóż mineralnych.

Wydatki finansowane z nowej zapomogi będą sprawdzane przez Narodowe Biuro Audytu, kontrolujące wydatkowanie środków publicznych. Ustalenia Biura będą podawane do wiadomości publicznej i weryfikowane przez jedną z komisji parlamentarnych.

d4eo2uy

W ocenie Osborne'a jego propozycje są "elastyczne, uzależniając przychody monarchy od ogólnego stanu gospodarki, a zarazem dają mu poczucie stabilizacji".

O obecnym systemie minister powiedział, iż jest "nieprzejrzysty i zależny od rezerw państwa, które się zmniejszyły".

Przyjęcie nowego planu uważane jest za osobisty sukces następcy tronu księcia Walii Karola, który przedstawił go po raz pierwszy 20 lat temu. W ocenie niewymienionego z nazwiska przedstawiciela rządu cytowanego przez media "w Pałacu Buckingham będą strzelać korkami z szampana".

d4eo2uy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eo2uy