Nowe zasady L4? To może być rewolucja dla pracodawców
Zgodnie z zapowiedziami rządu, trwają prace nad zmianami w zasadach wypłat świadczeń chorobowych, nazywanych L4. Jak zapowiadano jeszcze w trakcie ubiegłorocznej kampanii wyborczej, pracodawcy przestaną wypłacać chorobowe od 1. dnia trwania zwolnienia.
11.03.2024 | aktual.: 07.04.2024 11:05
Już niebawem może nastąpić spora zmiana w zwolnieniach lekarskich. W styczniu 2024 roku Rada Ministrów przyjęła "informacje o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających opłacanie przez ZUS zasiłku chorobowego dla pracowników od pierwszego dnia nieobecności". Co oznacza to dla pracowników?
Kiedy ZUS wypłaca zasiłek chorobowy? To propozycja rządu
Zgodnie z informacjami podanymi przez KPRM, rząd planuje wprowadzić zmiany w zwolnieniach lekarskich, które mają doprowadzić do przeniesienia obowiązku wypłaty świadczeń chorobowych od 1. dnia trwania L4 z pracodawców na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Chorobowe pracownika będzie wypłacane przez ZUS już od pierwszego dnia pobytu na L4. Obecnie, do 33 dni w roku, za pobyt pracownika na zwolnieniu lekarskim płaci pracodawca. Natomiast w przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, pracodawca płaci do 14 dni" - wyjaśniono w komunikacji KPRM.
Nowe zasady L4. Od kiedy? Jest wstępna data
Mimo że obecnie o zmianach dotyczących nowych zasad L4 wiadomo niewiele, Rada Ministrów wskazała możliwy termin, od którego zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności pracownika, miałby być płacony przez ZUS. Zgodnie z założeniami, rozwiązania "mają obowiązywać od przyszłego roku", a więc od 2025 r.