Nowela ustawy o funkcjonowaniu górnictwa przesłana do uzgodnień resortowych
Według resortu energii, projekt ustawy rozwiązuje problem związany z brakiem narzędzia umożliwiającego finansowanie procesów likwidacji kopalń, działań polikwidacyjnych, w tym finansowania zadań związanych z zabezpieczeniem kopalń sąsiednich przed zagrożeniem wodnym, gazowym oraz pożarowym w trakcie i po zakończeniu likwidacji kopalń, naprawiania szkód górniczych wywołanych ruchem zakładu górniczego zlikwidowanego oraz będącego w trakcie likwidacji, a także finansowania restrukturyzacji zatrudnienia w kopalniach postawionych w stan likwidacji przed dniem 1 stycznia 2019 r..
Analiza wariantów rozwiązania problemów wykazała, że optymalnym będzie wydanie ustawy zmieniającej, która wprowadzi w wyżej wymienionych ustawach zmiany umożliwiające m.in. uruchomienie kolejnych transz środków z rezerwy celowej ujętej w ustawie budżetowej na 2016 r. na finansowanie zadań wykonywanych w trakcie likwidacji kopalń, których likwidację rozpoczęto przed dniem 1 stycznia 2019 r., w tym zadań związanych z zabezpieczeniem kopalń sąsiednich przed zagrożeniem wodnym, gazowym oraz pożarowym, a także kontynuowanie finansowania działań wykonywanych po zakończeniu likwidacji kopalń, których likwidację rozpoczęto przed dniem 1 stycznia 2007 r., w tym zadań związanych z zabezpieczeniem kopalń sąsiednich przed zagrożeniem wodnym, gazowym oraz pożarowym, a także naprawianie szkód górniczych wywołanych ruchem zlikwidowanego oraz będącego w trakcie likwidacji zakładu górniczego, podano w dokumencie oceny skutków regulacyjnych projektu ustawy.
"Podstawę określenia kosztów stanowiły dotychczasowe doświadczenia Kopalni Soli ?Bochnia" sp. z o.o. w prowadzeniu procesu likwidacji zakładów górniczych oraz utrzymania, zabezpieczenia i ratowania zabytkowej części zakładu górniczego ?Bochnia". Łączna kwota planowanych wydatków w latach 2017-2020 wynosi 66 mln zł" - czytamy dalej.
"W przypadku działań wykonywanych po zakończeniu prac likwidacyjnych w wyrobisku górniczym Piaseczno, realizowanych przez Kopalnię Siarki "Machów" S.A. w likwidacji, wdrożenie projektu pociąga za sobą skutki finansowe dla budżetu państwa w latach 2016-2020 w łącznej kwocie 22,9 mln zł. Kwota ta została oszacowana przez podmiot na bazie dotychczas ponoszonych kosztów" - podano także.
Planowane jest wejście w życie ustawy z dniem następującym po dniu ogłoszenia, nie później niż z dniem 1 lipca 2016 r., kiedy nastąpi przeniesienie uprawnień właścicielskich z ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa na ministra właściwego do spraw energii nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa, działających w sektorach ropy naftowej i paliw gazowych, a także utracą moc obowiązująca przepisy wykonawcze w zakresie likwidacji kopalń, dodano także.
(ISBnews)