Nowy kwartał

Wtorkową sesję indeksy na warszawskiej giełdzie rozpoczęły bez wyraźnego trendu. Pomimo iż na giełdach europejskich dominował kolor zielony, na warszawskim parkiecie nieznacznie prym wiedli sprzedający. Niewielkiej zmienności indeksów towarzyszyły mizerne obroty, które oscylowały w granicach 625 mln zł.

Nowy kwartał
Źródło zdjęć: © GPW

Koniec sesji to lekka wyprzedaż akcji, ostatecznie indeks spółek o największej kapitalizacji WIG20 na zamknięciu stracił 0,17 proc., a szeroki WIG – 0,35 proc. Analizując sektory, to największe wzrosty były udziałem spółek chemicznych i energetycznych. Z ważnych danych makro należy wspomnieć o opublikowanym indeksie ISM, obrazującym aktywność przemysłu w Stanach Zjednoczonych. Wyniósł on w czerwcu 55,3 pkt, podczas gdy analitycy prognozowali odczyt na poziomie 55,9 pkt.

Najlepszą inwestycją wśród spółek z prestiżowego indeksu WIG20 było we wtorek Asseco, które zyskiwało 1,95 proc. Wzrosty były także udziałem Pekao (+1,52 proc.) i PKO (+1,19 proc.). PKO było też spółką o największych obrotach na dzisiejszej sesji. Ujemny wpływ na indeks na wtorkowej sesji miały LPP (-3,58 proc.) i Kernel (-2,31 proc.). Po czerwonej stronie rynku znalazły się także PGNIG, PZU, KGHM, Bogdanka, Eurocash, JSW, Orange, PKN, Lotos i BZWBK.

Wśród spółek na szerokim rynku wyróżniała się Trakcja, która zyskiwała 3,09 proc. Wzrosty były także udziałem Hawe, które ogłosiło zmiany personalne w zarządzie i radzie nadzorczej spółki. Sporo zarobili we wtorek akcjonariusze Budwar Centrum – kurs spółki poszybował 32 proc. Spośród spadkowiczów prym wiódł Getin (-3,02 proc.) i TVN (-3,10 proc.). Dzisiaj dokonano przydziału akcji spółki Torpol, na którą akcjonariusze mogli w ubiegłym tygodniu zapisywać się na rynku pierwotnym. Redukcja zapisów w transzy indywidualnej wyniosła około 85 proc. Debiut na giełdzie planowany jest w przyszły wtorek.

Statystyka środowej sesji wskazuje na zdecydowaną przewagę strony podażowej i popytowej. Spółek, które zyskiwały na wartości, było 28 proc. przy 58 proc. spółek tracących. Od początku roku warszawski parkiet znajduje się w trendzie bocznym, ważną barierą oporu na poziomie 54 075 pkt i wsparciem na psychologicznym poziomie 50 000 pkt. W przeszłości często zdarzało się, iż wraz z rozpoczynającym się nowym kwartałem kreowany był także nowy trend na parkiecie. Niskie obroty na warszawskim parkiecie mogą świadczyć o braku zainteresowania naszym rynkiem ze strony kapitału zagranicznego. Dodatkowo osłabienie znaczenia Otwartych Funduszy Inwestycyjnych sprawia, iż nasza giełda prezentuje się mniej korzystnie od zachodnich parkietów.

Grzegorz Skrzyczyński
Makler DM BZ WBK S.A.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)