Trwa ładowanie...
d319voj
d319voj

Nowy prezes GPW zapowiada przejrzenie strategii i decyzje ws. fuzji

Przejrzenie strategii, być może jej modyfikację, a także dostarczenie w ciągu kilku tygodni analiz do podjęcia decyzji ws. ewentualnego rozpoczęcia współpracy z giełdą w Wiedniu zapowiedział w czwartek nowy prezes GPW Paweł Tamborski.
Share
d319voj

Na pierwszej konferencji prasowej po objęciu w ubiegłym tygodniu stanowiska Tamborski przypomniał, że minister skarbu Włodzimierz Karpiński oczekuje szybkiego dostarczenia informacji i analiz, które pozwolą podjąć akcjonariuszom naszej Giełdy Papierów Wartościowych decyzję ws. Wiednia.

"Kto się nie rozwija ten stoi w miejscu, a stanie w miejscu jest tak naprawdę cofaniem się. Myśmy już zaczęli wychodzenie za granicę, mamy prawie 50 spółek zagranicznych notowanych na naszym parkiecie, w związku z tym to się wpisuje w ten zamysł budowania takiego hubu tutaj w Warszawie, jeśli chodzi o rynek kapitałowy środkowo-wschodniej Europy" - oświadczył prezes GPW.

Zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni będzie chciał dostarczyć akcjonariuszom odpowiednie informacje do podjęcia decyzji w tej sprawie. Tamborski oświadczył, że nowy zarząd chce dać sobie też kilka tygodni, aby dokonać przeglądu strategii i "być może jakiejś rekalibracji".

d319voj

Do listy pilnych wyzwań - poza odpowiedzią na kwestie dotyczące ekspansji międzynarodowej - zaliczył ścisłą współpracę z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych. "Szukamy synergii, dzięki którym będziemy w stanie tworzyć nowe produkty i te produkty oferować, jak również pozyskiwać nowych klientów" - wyjaśniał.

Kolejną kwestią zaliczoną przez niego do pilnych jest integracja interesariuszy, od administracji wysokiego szczebla, poprzez banki aż po domy maklerskie. "Zależy nam na tym, aby przyciągnąć banki na GPW. Większość z banków obecnych w Polsce jest na giełdzie notowanych już w tej chwili, natomiast zależy nam na tym, by banki znalazły w Giełdzie przyjazną platformę dla swoich interesów, swoich transakcji, jak również transakcji swoich klientów" - mówił Tamborski.

Wiceprezes Giełdy Mirosław Szczepański, który przedstawiał wyniki grupy poinformował, że są one zgodne z oczekiwaniami. W II kwartale mimo sporego spadku z rynku finansowego (-6,7 proc., 48,2 mln zł) całkowite przychody ze sprzedaży grupy GPW wzrosły o 7,3 proc. rok do roku i wyniosły 69,3 mln zł. Taki wynik to zasługa wzrostu przychodów z rynku towarowego o 20,3 mln zł (65,2 proc. w ujęciu rocznym).

"Mamy do czynienia ze słabą koniunkturą na rynku finansowym i dobrą na rynku towarowym" - wyjaśniał Szczepański. Podkreślał, że spadek obrotów na rynku finansowym dotyka także inne giełdy regionu. Na GPW spadły one w II kwartale w porównaniu do I o 22 proc., w Wiedniu o 27 proc., w Pradze o 19 proc., a Budapeszcie o 17 proc.

d319voj

Wiceprezes poinformował też, że udział OFE w obrotach giełdowych w II kwartale spadł nieznacznie do 5,5 proc. (w ostatnich latach kształtował się na podobnym poziomie, od 5,6-6,8 proc.). "Jeśli chodzi o udział OFE w obrotach, jak na razie w pierwszym półroczu 2014 nie widzę jakiejś istotnej zmiany" - zaznaczył.

Skonsolidowany zysk netto GPW, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w drugim kwartale 2014 roku 20,3 mln zł wobec 16,9 mln zł rok wcześniej.

W I półroczu 2014 roku zysk netto GPW SA wyniósł 39,1 mln zł w porównaniu do 69,9 mln zł w I półroczu 2013 r. Grupa TGE osiągnęła w tym czasie zysk netto na poziomie 28,8 mln zł wobec 22,7 mln zł rok wcześniej. Wynik netto spółki BondSpot wyniósł 1,9 mln zł wobec 2,6 mln zł rok wcześniej.

d319voj

Podziel się opinią

Share
d319voj
d319voj