Nowy zarząd PGNiG, od 1 stycznia prezesem Mariusz Zawisza
Rada nadzorcza Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa powołała w poniedziałek nowy zarząd spółki, prezesem został Mariusz Zawisza, obsadzono też stanowiska czterech wiceprezesów - podało PGNiG
.
Powołany na stanowisko prezesa Mariusz Zawisza kierował dotychczas PGE Dystrybucja.
Wiceprezesem ds. handlowych został Jerzy Kurella, Jarosława Bauc został wiceprezesem ds. finansowych, Zbigniewa Skrzypkiewicza powołano na stanowisko wiceprezesa ds. poszukiwań i wydobycia, Andrzeja Parafianowicza na funkcję wiceprezesa ds. korporacyjnych.
Dotychczas obowiązki prezesa pełnił Kurella, który na mocy poniedziałkowej decyzji rady nadzorczej wraca na stanowisko wiceprezesa ds. handlowych. Kurella zaczął pełnić obowiązku prezesa PGNiG po tym, jak pod koniec kwietnia 2013 r. Rada Nadzorcza PGNiG odwołała prezes spółki Grażynę Piotrowską-Oliwę i wiceprezesa ds. handlowych Radosława Dudzińskiego, jako powód podając utratę zaufania, która uniemożliwia dalszą współpracę.
Sprawa miała związek z memorandum dotyczącym oceny na etapie przedinwestycyjnym możliwości budowy nowego gazociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację, które na początku kwietnia podpisali w Petersburgu prezes Gazpromu Aleksiej Miller oraz ówczesny prezes EuRoPol Gazu Mirosław Dobrut. Strona rosyjska zaprezentowała ten projekt jako magistralę Jamał-Europa II.
Następnego dnia po podpisaniu memorandum premier Donald Tusk oświadczył, że nic o tym nie wie. Następnie odwołał ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, uznając, że nie sprawował on właściwie nadzoru nad ważną spółką skarbu państwa. Decyzje Tuska były konsekwencją wniosków z raportu przygotowanego przez ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza na temat sposobu komunikacji i przepływu informacji pomiędzy spółkami Skarbu Państwa i poszczególnymi resortami w sprawie memorandum podpisanego przez EuRoPol Gaz i Gazprom.
Jarosław Bauc to m.in. były minister i wiceminister finansów w rządzie Jerzego Buzka, od 2002 do 2004 r. sprawował funkcję prezesa zarządu Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego "Skarbiec-Emerytura". Od lutego 2006 był prezesem Polkomtela - operatora telefonii komórkowej Plus, kontrolowanego przez spółki z udziałem Skarbu Państwa. Został odwołany 3 lipca 2007 i zastąpiony przez Adama Glapińskiego. W maju 2008 powrócił na to stanowisko. W marcu 2012 r. Bauc zrezygnował, w lipcu 2013 r. został wiceprezesem zarządu spółki giełdowej Hawe.
Kurella zawodowo związany był z PGNiG w latach 2002-2007, potem zasiadał w zarządzie BOT GiE, od 2009 do 2012 r. pełnił funkcję wiceprezesa Banku Gospodarstwa Krajowego. Od czerwca br. wiceprezes zarządu PGNiG, pełnił obowiązki prezesa, powołano go również na zastępcę przewodniczącego rady nadzorczej EuRoPol Gaz.
Skrzypkiewicz od czerwca br. zasiadał w radzie nadzorczej PGNiG. We wrześniu rada delegowała go do czasowego wykonywania czynności członka zarządu ds. korporacyjnych. Do tej pory pracował m.in. na stanowisku zastępcy dyrektora ds. armatury przemysłowej w spółce KSB Pompy i Armatura, branży sanitarnej i grzewczej w niemieckiej spółce handlowej Raab Karcher Materiały Budowlane. Był też prezesem zarządu notowanej na GPW spółki Instal Lublin.
Andrzej Parafianowicz to wiceminister finansów, generalny inspektor kontroli skarbowej, pełnomocnik rządu do spraw zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej, generalny inspektor informacji finansowej. Zgodnie z informacją MF doświadczenie zawodowe Parafianowicz zdobywał m.in. w Narodowym Banku Polskim (generalny inspektorat nadzoru bankowego), Banku Handlowym w Warszawie (dyrektor Departamentu Monitoringu Zgodności BH, wprowadzał program przeciwdziałania "praniu pieniędzy") oraz w BOT Górnictwo i Energetyka. W Krajowym Centrum Informacji Kryminalnej MSWiA, zajmował się m.in. problematyką przeciwdziałania "praniu brudnych pieniędzy". Zasiadał w radzie nadzorczej holdingu Mostostal Zabrze, był też dyrektorem Departamentu Polityki Personalnej w Polskiej Telefonii Cyfrowej.