Trwa ładowanie...
d205ijs

NWZ GPW powołało Adama Maciejewskiego na stanowisko prezesa GPW (opis)

17.01. Warszawa (PAP) - Czwartkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie GPW powołało Adama Maciejewskiego na stanowisko prezesa spółki - poinformował prowadzący obrady. Tym samym...

Share
d205ijs

17.01. Warszawa (PAP) - Czwartkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie GPW powołało Adama Maciejewskiego na stanowisko prezesa spółki - poinformował prowadzący obrady. Tym samym poparty został wniosek złożony podczas NWZ przez resort skarbu.

Przewodniczący Rady Giełdy prof. Leszek Pawłowicz poinformował PAP, że Rada chciała wybrać na prezesa osobę od dawna związana z tą firmą, która zapewni jej prawidłowe funkcjonowanie.

Dodał, że Rada rozpatrywała dwóch kandydatów: byłego prezesa giełdy Wiesława Rozłuckiego oraz Adama Maciejewskiego.

d205ijs

"Byłem przeciwny ogłaszaniu konkursu. Stałem od początku na stanowisku, że nowym prezesem powinna zostać osoba z wewnątrz giełdy, a ogłaszanie konkursu oznaczałoby kilka miesięcy zawieszenia" - powiedział PAP Pawłowicz.

"Rozpatrywane były dwie kandydatury: Wiesława Rozłuckiego i Adama Maciejewskiego. Rozłucki nam definitywnie odmówił i w tej sytuacji wybór dla nas był oczywisty" - dodał.

Pawłowicz pytany, czy wraz z wyborem nowego prezesa możliwe są dalsze zmiany w zarządzie giełdy, odpowiedział, że decyzje w tej sprawie podejmuje Rada Giełdy, ale na wniosek prezesa.

"Żadne propozycje ze strony prezesa w tej sprawie nie wpłynęły do nas" - powiedział Pawłowicz.

d205ijs

Także MSP uznało, że rozpoczęcie w chwili obecnej procedury wyboru nowego prezesa, mogłoby być niekorzystne dla spółki.

"Ostatnie doniesienia medialne na temat Giełdy nie odnosiły się do meritum jej pracy. Rozpoczynanie teraz procedury wyboru nowego prezesa Spółki z perspektywą konieczności powtórzenia tej operacji za kilka miesięcy z racji upływu kadencji (2010-2014) także nie zapewniałoby Giełdzie publicity odnoszącego się do jej roli jako organizatora rynku" - napisał resort w czwartkowym komunikacie.

"(...) W związku z tym, Skarb Państwa na dzisiejszym NWZ Giełdy opowiedział się za odwołaniem Ludwika Sobolewskiego ze stanowiska prezesa i zaproponował powołanie na prezesa zarządu Giełdy Papierów Wartościowych obecnego wiceprezesa Pana Adama Maciejewskiego. Procedura wyłonienia prezesa na nową kadencje rozpocznie się na początku 2014 roku" - dodano.

Resortu skarbu przypomniał, że w tym roku przed GPW stoi "poważne wyzwanie", jakim jest wprowadzenie nowego systemu transakcyjnego.

d205ijs

"System ma zapewnić zwiększenie obrotów i przyciągnięcie nowych grup inwestorów. Jest nowoczesny i w stosunku do obecnie stosowanego, znacznie bardziej rozbudowany. Dlatego jego wdrożenie wymaga pełnej koncentracji na projekcie".

Giełda informowała wcześniej, że wyznaczyła 15 kwietnia 2013 r., jako pierwszy dzień działania nowego systemu transakcyjnego UTP do prowadzenia obrotu instrumentami finansowymi na wszystkich rynkach GPW. Pierwotnie spółka chciała wprowadzić nowy system 2 listopada 2012 r.

Adam Maciejewski zapowiedział w czwartek analizy dotyczące ewentualnego skrócenia sesji giełdowej.

"Będziemy pracowali wspólnie z domami maklerskimi nad najwłaściwszym rozwiązaniem. W najbliższych kilku tygodniach będą trwały analizy i rozmowy. Na tej podstawie wyciągniemy wnioski" - odpowiedział na pytanie dziennikarzy o plany odnośnie skrócenia sesji.

d205ijs

Pytany, czy jest możliwe skrócenie sesji odpowiedział, że tego nie wyklucza.

Nowy prezes giełdy podtrzymał także, że maleć będą opłaty giełdowe.

Za powołaniem Maciejewskiego na stanowisko oddano na NWZ 36.534.947 głosów, przeciwko było 42.968 głosów, przy 42.000 wstrzymujących się.

W drugiej połowie grudnia Rada Giełdy powierzyła Adamowi Maciejewskiemu, członkowi zarządu spółki, stanowisko wiceprezesa i przekazała mu pełnienie obowiązków prezesa. Zawiesiła wówczas Ludwika Sobolewskiego, dotychczasowego prezesa GPW.

d205ijs

Podczas czwartkowego NWZ Giełdy Sobolewski został odwołany ze stanowiska prezesa tej spółki.

Kontrowersje wokół Sobolewskiego pojawiły się po informacjach prasowych, że prezes GPW zaangażował się w poszukiwanie finansowania dla produkcji filmowej, w której wystąpić miała partnerka życiowa odwołanego prezesa.

Rada Giełdy przeanalizowała raport audytorów dotyczący ewentualnych nieprawidłowości w spółce. Rada Giełdy nie stwierdziła finansowania przez GPW produkcji filmowej, która była przedmiotem doniesień medialnych. Rada Giełdy nie stwierdziła również działań noszących znamiona nacisków wywieranych na spółki notowane na rynku NewConnect lub autoryzowanych doradców.

Jednocześnie Rada wyraziła zdanie, że prezes GPW naruszył zasady etyki w biznesie i wyraziła dezaprobatę dla zachowania prezesa Sobolewskiego, który wraz ze swoim podwładnym zaangażował się w pozyskiwanie środków dla potrzeb finansowania komercyjnej produkcji filmowej. W opinii Rady Giełdy stanowiło to naruszenie zasad etyki w biznesie. (PAP)

pr/ jow/ asa/

d205ijs

Podziel się opinią

Share
d205ijs
d205ijs