Trwa ładowanie...
d39jfhh
bank
12-02-2008 07:52

O klientów zawalczą cztery nowe banki

Bank, w którym masz rachunek, nie spełnia twoich oczekiwań. Zastanawiasz się nad zmianą. Poczekaj. Jeszcze w tym roku na rynek wejdą przynajmniej trzy, a może i cztery nowe banki.

d39jfhh
d39jfhh

Pierwsze zapowiadają start już na połowę roku. Wszystkie zamierzają zawalczyć o względy klientów indywidualnych. Pojawia się nadzieja, że wprowadzą nową jakość i pobudzą do działań już istniejące instytucje finansowe. _ Wygrają, jeśli będą oferowali tanie usługi na wysokim poziomie _ - ocenia Jacek Obłękowski, szef Dominet Banku.

Właśnie zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na rozpoczęcie działalności w Polsce otrzymał Allianz Bank. Należy do grupy Allianz, jednej z największych ubezpieczeniowych instytucji w Europie i drugiej na naszym rynku.

Na czele banku stanął Paweł Miller, wcześniej prezes Nordea Życie, jeden z najlepszych na rynku fachowców od sprzedaży produktów finansowych. Chce, by bank wystartował w połowie roku. Na początek zaoferuje przede wszystkim kredyty. Stawia na hipoteczne, ale także na gotówkowe i na karty kredytowe, a więc na tak zwany rynek consumer finance. To do tych produktów najlepiej sprzedają się różnego typu ubezpieczenia, np. na życie, niskiego wkładu własnego, od utraty karty itp. A bank nie ukrywa, że zależy mu na ścisłej współpracy z grupą.

Na jego względy w pierwszej kolejności będą mogli liczyć dotychczasowi klienci dwóch spółek ubezpieczeniowych, towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz OFE Allianz, w sumie ponad dwa miliony osób. _ To klienci, którzy już są znani grupie, mają w niej swoją historię finansową. Dlatego będzie nam łatwiej zaproponować im dopasowane do potrzeb i korzystne cenowo produkty finansowe _ - mówi jeden z organizatorów nowej instytucji. Bank do sprzedaży swoich produktów zamierza wykorzystać sieć spółek grupy, np. agencje i agentów ubezpieczeniowych. Bank otworzy także swoje placówki, ok. 100 w tym roku. Mają się koncentrować na pozyskiwaniu nowych klientów.

d39jfhh

Także z setką oddziałów zamierza wystartować w tym roku bank tworzony przez włoski fundusz Carlo Tassara. Fundusz do tej pory nie prowadził działalności w naszym kraju. Do inwestycji przekonała go grupa polskich bankowców na czele z Wojciechem Sobierajem, współtwórcą rynkowego sukcesu BPH. Wprowadził m.in. tę instytucję na trzecie miejsce wśród największych banków detalicznych, a spółka słynęła z korzystnych dla klientów kredytów hipotecznych, kart i kont. Teraz ekipa Sobieraja zamierza powtórzyć sukces w nowym banku.

Wystartuje po wakacjach i - jak twierdzą menedżerowie - będzie to instytucja dla bogacącej się klasy średniej. Jednak będzie nie tylko skoncentrowana na kredytach, ale uniwersalna. Klienci mogą więc oczekiwać oferty dobrze oprocentowanych lokat, a także odważniejszych propozycji inwestowania oszczędności oraz doradztwa w zarządzaniu kapitałem.

Więcej od konkurentów, bo 200 placówek, chce otworzyć Bank Współpracy Europejskiej. Wprawdzie na rynku jest od lat, ale działał w niszy, obsługując nieduże firmy. W ubiegłym roku pozyskał nowego inwestora, fundusz Innova Capital, i teraz zmienia strategię. Też chce być ogólnopolskim bankiem detalicznym. A sądząc po tym, że poprowadzi go podkupiony z GE Money Banku Mariusz Karpiński, specjalista od produktów consumer finance, spółka skupi się zapewne właśnie na tym rynku.

Najmniej wiadomo o banku grupy DM IDM, jednego z największych domów maklerskich. Jego szefowie rozważają stworzenie banku od podstaw. Miałby obsługiwać przede wszystkim klientów DM IDM, oferując im różnorodne możliwości inwestycyjne.

d39jfhh

Czym się kierować przy wyborze banku

Zwróć uwagę na koszty prowadzenia rachunku Coraz więcej banków - głównie internetowych - oferuje konta bez miesięcznej opłaty za prowadzenie. W innych przypadkach zapłacimy od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od zakresu oferowanych usług. Znaczenie będzie też miała wielkość wpływów na rachunek i częstotliwość dokonywanych operacji.

Sprawdź, czy oferowany dostęp do rachunku przez internet jest bezpieczny
Taką możliwość dają już niemal wszystkie banki działające w Polsce. Przed wyborem banku zapytaj, jakie zabezpieczenia stosuje instytucja finansowa, by chronić twoje pieniądze - czy dokonując operacji na rachunku, będziesz musiał korzystać z SMS-ów, listy haseł jednorazowych czy tokena.

*Zadbaj o szeroki dostęp do innych usług w banku *
Standardem jest już w tej chwili płaska karta płatni-cza dla każdego klienta. Warto jednak zorientować się, co poza tym bank ma nam do zaoferowania. Skusić może na przykład wysokie oprocentowanie lokat, a także kredyty na preferencyjnych zasadach.

d39jfhh

*Zapytaj, gdzie będziesz mógł podjąć gotówkę *
Zwróć uwagę na to, z jakich bankomatów będziesz mógł wypłacać pieniądze bez prowizji. Zwykle będą to maszyny twojego banku i któregoś z niezależnych operatorów, np. Euronetu czy eCardu. Gdy jednak zdecydujesz się zapłacić więcej za prowadzenie rachunku, możesz liczyć na bezprowizyjny dostęp do wszystkich maszyn w Polsce, a nawet na świecie.

Beata Tomaszkiewicz, Łukasz Pałka
POLSKA Gazeta Opolska

d39jfhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39jfhh