Trwa ładowanie...
d3irtph
d3irtph

Obecny stan wiedzy o gosp. pozwala zakładać pierwszą podwyżkę stóp w IV kw. '14 - Bratkowski

25.10. Warszawa (PAP) - Obecny stan wiedzy o gospodarce pozwala zakładać pierwszą podwyżkę stóp w IV kwartale 2014 roku - powiedział podczas wystąpienia na seminarium członek RPP...
Share
d3irtph

25.10. Warszawa (PAP) - Obecny stan wiedzy o gospodarce pozwala zakładać pierwszą podwyżkę stóp w IV kwartale 2014 roku - powiedział podczas wystąpienia na seminarium członek RPP Andrzej Bratkowski.

"Biorąc pod uwagę to, co dzisiaj sądzę o gospodarce głosowałbym za pierwszą podwyżką stóp w IV kwartale 2014 roku, ale to nie jest obietnica, tylko wyłącznie prognoza" - powiedział.

Bratkowski spodziewa się przyspieszenia tempa wzrostu w przyszłym roku.

d3irtph

"Jestem bardzo umiarkowanym optymistą, widzę możliwość utrzymywania tendencji wzrostowych, ale będą one bardzo słabe. Dopiero w przyszłym roku tempo wzrostu przekroczy moim zdaniem wyraźnie 2 proc. i będzie się zbliżało do 3 proc. Czynnikami, które będą go podtrzymywały w perspektywie 2-3 kwartałów w dalszym ciągu będzie eksport netto. Sądzę, że w najbliższych kwartałach dynamika konsumpcji będzie się poprawiać. To będzie następować powoli, ale to będą wskaźniki dodatnie" - powiedział.

"Jeśli chodzi o inwestycje to może w IV kwartale tego roku uda się wrócić do poziomów sprzed roku. Natomiast pod koniec 2014 roku to właśnie inwestycje będą, moim zdaniem, tym czynnikiem, który przejmie główną rolę w napędzaniu wzrostu. Poprawa na rynku pracy powinna być dosyć wyraźna. Mamy w tej chwili dość dobry model zmiany sytuacji gospodarczej, czyli szybciej rośnie zatrudnienie niż płace. To jest czynnik pozytywny, bo poprawia produktywność całej gospodarki" - dodał. (PAP)

jba/ map/ ana/

d3irtph

Podziel się opinią

Share
d3irtph
d3irtph