Obniżka stóp NBP o 25 pb w I; w II przerwa, w III znów cięcie o 25 pb - BGK (opinia)
11.12. Warszawa (PAP) - Ekonomiści z Banku Gospodarstwa Krajowego oczekują obniżki stóp procentowych NBP o 25 pb w styczniu. Ich zdaniem w lutym RPP zrobi przerwę w cyklu obniżek....
11.12.2012 | aktual.: 11.12.2012 16:08
11.12. Warszawa (PAP) - Ekonomiści z Banku Gospodarstwa Krajowego oczekują obniżki stóp procentowych NBP o 25 pb w styczniu. Ich zdaniem w lutym RPP zrobi przerwę w cyklu obniżek. Do kolejnego cięcia stóp o 25 pb dojdzie w marcu.
"Z wypowiedzi prezesa NBP można wywnioskować, że w Radzie nie znajdzie się większość skłonna poprzeć jednorazową obniżkę stóp w skali większej niż 25 pb. W tej sytuacji scenariusz na posiedzenie w styczniu jest oczywisty i oczekujemy obniżki stóp o 25 pb, które sprowadzi stopę referencyjną do poziomu 4,00" - napisali w miesięcznym raporcie ekonomiści z BGK.
"Dalszy scenariusz obniżek jest nieco mniej oczywisty. Z wcześniejszych komentarzy członków RPP oraz wypowiedzi na konferencji można wywnioskować, że kwestia dodatnich realnych stóp procentowych (rozumianych jako różnica pomiędzy stopą referencyjną a bieżącą inflacją) ma istotne znaczenie jako czynnik kształtujący decyzje. Na lutowym posiedzeniu Rada będzie dysponować twardymi danymi o inflacji na koniec roku i szacunkami za styczeń. Szacunki inflacji w styczniu są zwykle znacznie bardziej nieprecyzyjne niż w innych miesiącach, więc sądzimy, że podstawą decyzji będą dane grudniowe. Oczekiwany przez nas niewielki spadek inflacji nie daje twardej podstawy do obniżania stóp" - dodali.
"Dodatkowo, na ostatniej konferencji powróciła kwestia inflacji bazowej. Prezes Belka podkreślił, że nie będzie ona spadać tak szybko jak inflacja CPI, co można interpretować jako argument za niezmienianiem stóp procentowych. Wreszcie, niektórzy członkowie sugerowali, że obniżka stóp o 75 pb jest odpowiednią skalą cyklu, co może oznaczać redukcję poparcia dla obniżek właśnie od lutego. Między innymi z tych powodów oczekujemy, że stopy w lutym pozostaną na poziomie 4 proc." - oceniają ekonomiści z BGK.
Ich zdaniem kolejne obniżki stóp są sprawą otwartą.
"Nasza prognoza sugeruje, że już w styczniu inflacja może znaleźć się poniżej celu NBP, co tworzyłoby przestrzeń do obniżek już na marcowym posiedzeniu. Do tego momentu poznamy także dane o PKB w IV kwartale oraz kolejną projekcję inflacyjną. Spodziewamy się, że będą to czynniki, które pozwolą powrócić do obniżek stóp i łącznie do końca półrocza stopy spadną o przynajmniej 50 pb, z czego 25 pb w marcu" - uważają ekonomiści z BGK.(PAP)
jba/ jtt/