Trwa ładowanie...

Obniżka VAT nie oznacza automatycznej obniżki cen. Szef Polskiej Izby Handlu rozwiewa złudzenia

Nie należy oczekiwać, że sam fakt obniżenia VAT na produkty żywnościowe automatycznie przełoży się na obniżenie cen o 5 proc. – twierdzi Maciej Ptaszyński, wiceprezes i dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. Tłumaczy, że proces cenotwórczy zależy od bardzo wielu czynników, a hurtownik czy detalista ma wpływ na nieliczne.

Szef Polskiej Izby Handlu ocenia, że apele o pilnowanie handlowców, czy obniżyli ceny, nie są na miejscu. Szef Polskiej Izby Handlu ocenia, że apele o pilnowanie handlowców, czy obniżyli ceny, nie są na miejscu. Źródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK
dk8cce5
dk8cce5

Szef PIH w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl wyjaśniał, że wzrost kosztów dotyczy w tej chwili wszystkich kategorii produktów i usług, co więcej — ma charakter ciągły i dynamiczny.

Pamiętajmy także, że cena na półce nie wynika z arbitralnej decyzji sprzedawcy, a jest wynikiem złożonego i dynamicznego procesu, w którym biorą udział wszystkie ogniwa łańcucha dostaw — mówił Maciej Ptaszyński.

Obniżka VAT na żywność do zera to jeden z pomysłów rządu na walkę z inflacją. Nie obejmie jednak wszystkich produktów spożywczych, a tylko te, które dziś objęte są już najniższą stawką tego podatku, czyli 5-proc. Na to też zwracał uwagę w wywiadzie dla Wiadomości Handlowych szef PIH.

Obniżka VAT obejmie, m.in. mięso, warzywa i owoce, zboża, produkty mleczarskie, tłuszcze i oleje, wody, czy napoje bezalkoholowe o zawartości minimum 20 proc. soku.

Obniżka VAT może być przedłużona? Jasna deklaracja rzecznika rządu

"Handel jak zawsze dostosuje się do obowiązujących przepisów i na pewno ceny tam, gdzie to będzie wymagane, zostaną obniżone o wartość 5 proc. VAT. W tym kontekście apele o pilnowanie handlowców, czy obniżyli ceny, nie wydają się na miejscu, tym bardziej że ustawowa zmiana VAT musi bezwzględnie zostać odnotowana na paragonach oraz danych z kas fiskalnych i nie ma tu miejsca na błąd czy uznaniowość — tłumaczy Ptaszyński.

dk8cce5

Kołodziejczak: nie będzie żadnej reakcji cen

O tym, że ceny nie spadną, mówił też niedawno w programie "Newsroom" WP Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. Stwierdził, że obniżka VAT napycha kieszenie korporacjom. "Produkcja żywności spada dramatycznie. Wychodzi premier na konferencję, mówi o obniżce VAT i jeszcze w apelu do sieci kuriozalnie się myli, prosząc, by »obniżyły ceny produktów o 5 zł«. To symbol powrotu do poprzedniego systemu, kiedy władza próbowała regulować ceny" — ocenił Kołodziejczak.

"Nie będzie żadnej reakcji (cen — przyp. red.). Znamy zachowanie korporacji, zachowanie supermarketów. Wrzucą wszystko w swoje kieszenie, a nie dadzą nam, Polakom" — uważa lider AgroUnii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dk8cce5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk8cce5