Trwa ładowanie...
d3mz4u7
rząd
20-10-2009 18:22

Obradowała Rada Ministrów (komunikat)

...

d3mz4u7
d3mz4u7

20.10. Warszawa - CIR informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej oraz niektórych innych ustaw.

Zaakceptowała:

- założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (kierunkowo),

d3mz4u7

- założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.

Wydała rozporządzenia:

- w sprawie rodzajów programów i projektów przeznaczonych do realizacji w ramach Krajowego systemu zielonych inwestycji,

- zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa,

- zmieniające rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych.

d3mz4u7

Podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego na lata 2008-2011 pod nazwą "Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu".

Zajęła stanowisko wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym przygotowanego przez Komisję Nadzwyczajną "Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji (druk nr 2296).

Rząd wysłuchał informacji o sytuacji polskich rolników ze szczególnym uwzględnieniem warunków życia, opłacalności produkcji rolnej oraz pomocy ze strony instytucji podległych Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla mieszkańców wsi.

d3mz4u7

Rada Ministrów przyjęła dokument rządowy "Wsparcie prywatyzacji poprzez udzielanie poręczeń i gwarancji spółkom z udziałem pracowników i jednostek samorządu terytorialnego (spółkom aktywności obywatelskiej).


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez pełnomocnika rządu ds. przygotowania organów administracji państwowej do współpracy z SIS i VIS.

d3mz4u7

Proponowane zmiany doprecyzowują zakres stosowania przepisów o SIS (System Informacyjny Schengen) i VIS (Wizowy System Informacyjny) po roku ich obowiązywania. Dostosowują też przepisy krajowe do prawa unijnego tak, aby odpowiadały w większym stopniu założeniom i celom aktów wspólnotowych odnoszących się do VIS i SIS II (System Informacyjny Schengen drugiej generacji). Nowe rozwiązania stwarzają podstawy prawne, które zapewnią uprawnionym instytucjom dostęp do SIS II.

Zasadnicza zmiana polega na rozszerzeniu listy instytucji uprawnionych do bezpośredniego dostępu do Krajowego Systemu Informatycznego (KSI), co umożliwi im dokonywanie wpisów danych do SIS i wgląd do danych SIS. Zaproponowano następujące rozwiązania:

- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Żandarmeria Wojskowa, Centralne Biuro Antykorupcyjne - mają dokonywać wpisów danych dotyczących m.in. osób lub pojazdów, statków wodnych, statków powietrznych i kontenerów.

d3mz4u7

- Żandarmeria Wojskowa, minister spraw wewnętrznych, dyrektorzy urzędów morskich, wskazane urzędy skarbowe - uzyskują prawo wpisywania danych dotyczących np. przedmiotów podlegających zatrzymaniu jako dowód w postępowaniu karnym lub karno-skarbowym.

- Wskazane urzędy skarbowe - mają wgląd do danych SIS, np. dotyczących świadków wezwanych do stawienia się przed sądem lub prokuratorem w związku z postępowaniem karnym lub karno-skarbowym.

- Służba Wywiadu Wojskowego - zyskuje prawo wglądu do danych SIS dotyczących cudzoziemców, którym odmówiono prawa wjazdu do krajów UE.

d3mz4u7

- Agencja Wywiadu, Służba Wywiadu - mają zapewniony wgląd do danych SIS dotyczących osób lub pojazdów, statków wodnych, statków powietrznych i kontenerów.

- Dyrektorzy urzędów morskich, minister spraw wewnętrznych, wskazane urzędy skarbowe - mają mieć zapewniony wgląd do danych SIS dotyczących m.in. przedmiotów podlegających zatrzymaniu, które będzie można wykorzystać jako dowód w postępowaniu karnym lub karno-skarbowym.

Kolejna istotna zmiana dotyczy nałożenia nowych obowiązków na instytucje, które mają bezpośredni dostęp do KSI. W związku z tym:

- Straż Graniczna, konsulowie, wojewodowie, minister spraw zagranicznych, szef urzędu do spraw cudzoziemców lub policja - zostają zobowiązani do powiadamiania państw członkowskich o konieczności uaktualnienia, uzupełnienia lub wykasowania wpisów danych VIS dokonanych przez te państwa.

- Konsulowie i wojewodowie - zostają zobowiązani do powiadamiania państw członkowskich o nadaniu obywatelstwa polskiego osobie ubiegającej się o wizę w danym państwie lub państwach członkowskich.

Przyjęcie tych rozwiązań umożliwi skuteczniejsze ściganie przestępstw i zapobiegnie powstawaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego.


Rada Ministrów przyjęła kierunkowo założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przedłożone przez ministra zdrowia.

Zamiarem ustawodawcy jest poprawa systemu ochrony zdrowia przez szybszy dopływ odpowiednio wykształconych lekarzy. Zaproponowane rozwiązania dotyczą zmian w obecnym systemie kształcenia przed- jak i podyplomowego kadr lekarskich.

Rząd zdecydował, że likwidacji ulegnie staż podyplomowy. Zaakceptowano również propozycję zmian w systemie kształcenia w akademiach medycznych, zalecając zwiększenie ilości praktycznych zajęć w toku studiów. Zaznaczono, że projekt nowelizacji ustawy, który trafi na posiedzenie Komitetu Rady Ministrów, nie powinien generować dodatkowych wydatków z budżetu państwa.

Nowe uregulowania zniwelują też jedną z barier, jaką jest brak samodzielności zawodowej lekarzy stażystów i lekarzy rezydentów, trwający co najmniej kilka lat od zakończenia studiów.


Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, przedłożone przez ministra finansów.

W założeniach przewidziano podwyższenie rocznego limitu obrotu: z 10 tys. euro do 30 tys. euro, uprawniającego podatników do zwolnienia z podatku od towarów i usług. Jednak ze względu na trudną sytuację budżetową zaproponowano stopniowe podwyższanie tego limitu: w 2010 r. byłoby to jeszcze 20 tys. euro, a w 2011 r. już docelowe 30 tys. euro. Rozwiązanie to ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej podatnikom osiągającym niewielkie obroty, przyczyniając się do redukcji obciążeń administracyjnych. Podatnik, który nie przekroczy limitu obrotu, nie będzie musiał m.in. prowadzić pełnej ewidencji i składać deklaracji dla tego podatku. W konsekwencji przepisy te wpłyną korzystnie na rozwój drobnej wytwórczości.

Zaproponowano również doprecyzowanie przepisów ustawy, na podstawie których minister finansów będzie mógł zwolnić podatnika z obowiązku stosowania kas fiskalnych.

Z założeń wyłączono zagadnienia dotyczące odliczania podatku VAT od zakupu paliwa do samochodów.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie rodzajów programów i projektów przeznaczonych do realizacji w ramach "Krajowego systemu zielonych inwestycji", przedłożone przez ministra środowiska.

W rozporządzeniu określono programy i projekty, których zadaniem jest zmniejszenie energochłonności polskiej gospodarki i zapotrzebowania na energię finalną, a także promocja odnawialnych źródeł energii. Działania te będą finansowane z "Krajowego systemu zielonych inwestycji". Za pomocą tego systemu dzielone są środki ze sprzedaży jednostek przyznanej emisji, które przeznacza się m.in. na poprawę efektywności energetycznej, czyste technologie węglowe, odnawialne źródła energii oraz odzysk i wykorzystanie metanu.

Realizacja programów i projektów przyczyni się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną. W efekcie gospodarstwa domowe będą obciążone mniejszymi kosztami uzyskiwania energii. Te programy i projekty są także elementem wdrażanego w Polsce pakietu energetyczno-klimatycznego, który, zgodnie z wymogami unijnymi, zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych do 2020 r.

Rozporządzenie wchodzi w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wprowadzenia zakazu i ograniczenia obrotu towarami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, przedłożone przez ministra spraw zagranicznych.

Najważniejsze zmiany umożliwią bardziej elastyczne stosowanie zakazów i ograniczeń w handlu bronią i uzbrojeniem, na określonych warunkach i pod kontrolą państwa. W efekcie ograniczenia eksportu będą dotyczyć towarów o znaczeniu strategicznym wysyłanych np. do Konga i Libanu, a zakazem objęty będzie np. eksport do Iranu.

Nowe rozporządzenie ujednolici zasady obrotu towarami podwójnego zastosowania z regułami obowiązującymi w UE oraz wpłynie na uproszczenie obowiązujących procedur administracyjnych z korzyścią dla polskiego eksportu.

Wprowadzenie takich regulacji wynika ze zobowiązań międzynarodowych, których Polska musi przestrzegać. Rozporządzenie wchodzi w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, przedłożone przez ministra infrastruktury.

Nowe przepisy dotyczą określenia docelowej sieci dróg szybkiego ruchu w północno-wschodniej Polsce. Zmienią się przebiegi dwóch dróg ekspresowych S8 i S19 oraz powstanie nowa droga S61 (tzw. Via Baltica).

Droga ekspresowa S8 pokrywa się z I Paneuropejskim Korytarzem Transportowym, tzw. Via Baltica, ustanowionym w 1994 r. i zapisanym w Traktacie Akcesyjnym. Strona polska została zobowiązana do opracowania schematu tego korytarza, w tym również do przygotowania innych wariantów jego przebiegu. W przygotowanym raporcie uwzględniono kilka wariantów trasy Via Baltica wraz z prognozami oddziaływania na środowisko. Najkorzystniejszy okazał się wariant 42, z następującą trasą: Budzisko - Suwałki - Raczki - Ełk - Szczuczyn - Stawiski - Łomża - Ostrów Mazowiecka - Wyszków - Radzymin - Warszawa. Będzie to droga szybkiego ruchu S61.

W nowelizacji rozporządzenia zmieniono również przepisy dotyczące przebiegu drogi ekspresowej S8 i S19.

Droga S8 będzie łączyła miejscowości: Wrocław (Psie Pole) - Kępno - Sieradz -A1 (Łódź) - A1 (Piotrków Trybunalski) - Rawa Mazowiecka - Warszawa - Ostrów Mazowiecka - Zambrów - Choroszcz (S19).

Droga S19 będzie przebiegać przez inne tereny województwa podlaskiego, co pozwoli ominąć przyrodniczo cenne obszary. Trasa przebiegu: Grodno (granica państwa) - Kuźnica - Sokółka - Korycin - Knyszyn - Dobrzyniewo Duże - Choroszcz - Siemiatycze - Lublin - Nisko - Rzeszów - Barwinek - Preszow (granica państwa).

Zmiany w układzie dróg ekspresowych w województwie podlaskim pozwolą zachować ruch regionalny i lokalny oraz ominąć Puszczę Knyszyńską od strony zachodniej. Po wybudowaniu docelowego układu, drogi S8 i S19 będą przeznaczone dla ruchu lokalnego. Ruch tranzytowy będzie realizowany na trasie nowego przebiegu drogi S19 oraz na nowej drodze ekspresowej Via Baltica.


Rada Ministrów podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego na lata 2008-2011 pod nazwą "Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu" wraz z programem, przedłożoną przez ministra infrastruktury.

Nowelizacja uchwały wynika miedzy innymi z konieczności uwzględnienia nowych przepisów dotyczących uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zmiany harmonogramu realizacji inwestycji oraz potrzeby skorygowania źródeł finansowania przedsięwzięcia.

Zgodnie z ustaleniami "Raportu o oddziaływaniu inwestycji na środowisko", konieczne jest zapewnienie nadzoru przyrodniczego i prowadzenie monitoringu ewentualnych zmian środowiska naturalnego w części morskiej i lądowej. Monitoring ma być prowadzony nie tylko w czasie budowy, ale również przez 5 lat po zrealizowaniu falochronu. Koszty wynikające z prowadzenia monitoringu powinny zostać uwzględnione w ogólnym kosztorysie przedsięwzięcia.

Wydłużono termin realizacji programu do 2013 r., ponieważ ukończenie inwestycji w 2011 okazało się niemożliwe, m.in. z uwagi na czas trwania niezbędnych procedur administracyjnych. Nowy termin zakończenia budowy falochronu będzie zharmonizowany z uruchomieniem terminalu LNG.

Zbudowanie falochronu osłonowego w Świnoujściu pozwoli obsługiwać większe jednostki pływające, w tym gazowce LNG. Ponadto inwestycja zwiększy możliwości przeładunkowe portu, a zbudowanie terminala dla odbioru skroplonego gazu ziemnego poprawi bezpieczeństwo energetyczne kraju.


Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec przygotowanego przez komisję nadzwyczajną "Przyjazne państwo" ds. związanych z ograniczaniem biurokracji projektu ustawy o zmianie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (druk nr 2296), przedłożone przez ministra finansów.

Rząd negatywnie ocenia zmiany zaproponowane w projekcie nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Posłowie chcą, aby termin zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, na które od 1 maja 2004 r. wzrosła stawka podatku VAT z 7 do 22 proc., był taki sam jak w ustawie o podatku od towarów i usług. W związku z tym zaproponowali skrócić z 6 miesięcy do 60 dni termin wydania przez urząd skarbowy decyzji w sprawie zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych związanych z budową, remontem budynku lub lokalu mieszkalnego. Do 60 dni ma być także skrócony termin wypłaty przez urząd skarbowy kwoty zwrotu części wydatków (jeżeli nie zachodzi konieczność wydania decyzji przez urząd skarbowy), a także termin po upływie którego liczone byłoby oprocentowanie od kwoty zwrotu. Regulacje te miałyby obowiązywać od początku 2010 r.

Zdaniem rządu, zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych nie można utożsamiać ze zwrotem różnicy w podatku VAT, o którym mowa w ustawie o podatku od towarów i usług. Zwrot części wydatków, dokonywany na podstawie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, stanowi formę pomocy państwa (rekompensaty), której wysokość zależy jedynie od stawki podatku VAT.

Rząd podkreśla, że zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej, składany w urzędzie skarbowym. Wniosek i wszystkie dołączone do niego dokumenty podlegają bardzo wnikliwej analizie i weryfikacji. Z tego względu czas niezbędny na zwrot części wydatków można skrócić do 4 miesięcy.


Rada Ministrów przyjęła informację o sytuacji polskich rolników ze szczególnym uwzględnieniem warunków życia, opłacalności produkcji rolnej oraz pomocy ze strony instytucji podległych Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla mieszkańców wsi, przedłożoną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej poprawiła się opłacalność produkcji rolnej i wzrosły dochody w rolnictwie, co było efektem szybszego wzrostu cen oraz wprowadzenia unijnego wsparcia bezpośredniego i wsparcia procesów inwestycyjnych. Pozwoliło to zmniejszyć dysproporcje między dochodami gospodarstw domowych rolników a dochodami innych gospodarstw.

Obecnie na opłacalność produkcji i dochodów gospodarstw rolnych zasadniczo wpływa spadek cen produktów rolnych na światowych rynkach, a także spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego. Jeśli jednak chodzi o ceny np. świń i bydła to są one aktualnie znacząco wyższe niż rok temu, wzrosły też ceny drobiu, ale ceny zbóż i mleka są niższe. Te tendencje miały wpływ na dochody producentów żywca, zbóż i mleka. Dobre zbiory zbóż w 2008 r. i 2009 r. (znacznie lepsze niż w latach 2006-2007) spowodowały spadek ich cen w Polsce i na rynkach międzynarodowych. Temu spadkowi towarzyszyły podwyżki cen środków do produkcji rolnej, głównie nawozów i środków ochrony roślin. Obecnie przeciętne ceny środków do produkcji rolnej są znacznie wyższe niż w latach 2006-2007, chociaż na rynku nawozów w ostatnich miesiącach zaobserwowano ich spadek o ok. 10 proc.

W 2007 r. korzystnie kształtowały się relacje cen produktów rolnych sprzedawanych przez rolników do cen towarów i usług przez nich nabywanych. W 2008 r. sytuacja się zmieniła: wzrosły koszty produkcji rolnej a spadły ceny produktów rolnych. Od początku tego roku te relacje się stabilizują.

Ponadto, chociaż w ciągu 7 miesięcy tego roku w całej gospodarce wyniki handlu zagranicznego zakończyły się wynikiem ujemnym i minusowym saldem, to w przypadku artykułów rolno-spożywczych saldo było dodatnie i wyniosło plus 1 290 mln euro i było ok. 77 proc. wyższe niż w 2008 r. Przemysł spożywczy był jednym z nielicznych, w którym odnotowano wzrost produkcji. Od stycznia do lipca br. produkcja artykułów spożywczych była o 1,9 proc. większa niż przed rokiem.

Minister rolnictwa podejmował działania, aby w ramach obecnej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), aktywnie stosowane były mechanizmy interwencyjne. Chodziło m.in. o przywrócenie ochrony celnej wspólnotowego rynku zbóż czy przywrócenie refundacji wywozowych od przetworów mlecznych. Jednocześnie polski rząd na forum UE opowiedział się za utrzymaniem wszystkich dotychczasowych instrumentów interwencji rynkowej, jako podstawy skutecznego realizowania WPR po 2013 r. Ważne będzie także utrzymanie po 2013 r. wsparcia bezpośredniego (w całości finansowanego z UE) oraz wsparcia działań inwestycyjnych i dostosowawczych w ramach WPR. Dotyczyłoby to zwłaszcza sytuacji przejęcia przez sektor rolny nowych zadań czy zwiększenia jego roli w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, ochronie środowiska i energii odnawialnej lub obarczenia go konsekwencjami nowych zobowiązań międzynarodowych, np. w ramach WTO.

Jeśli chodzi o sytuację dochodową rolników, to po 2004 r. poprawiła się, chociaż poziom dochodów w przeliczeniu na jedną osobę był nadal najniższy w rodzinach rolniczych. Jednocześnie wzrosła liczba rolników z wykształceniem średnim i wyższym, poprawiły się warunki życia na wsi, w domach rolników pojawiły się odtwarzacze DVD, telefony komórkowe, komputery, itp. Nadal jednak w tych dziedzinach rolnicy wypadają gorzej niż inni.

Informacja zostanie przedstawiona Sejmowi. Zawiera ona bardzo szczegółowy opis sytuacji na najważniejszych rynkach rolnych, działań ministra rolnictwa na forum UE i sytuacji gospodarstw domowych rolników.


Rada Ministrów przyjęła dokument rządowy "Wsparcie prywatyzacji poprzez udzielanie poręczeń i gwarancji spółkom z udziałem pracowników i jednostek samorządu terytorialnego (spółkom aktywności obywatelskiej), przedłożony przez ministra gospodarki.

Dokument dotyczy wsparcia prywatyzacji poprzez udzielanie gwarancji i poręczeń spółkom aktywności obywatelskiej, tj. spółkom z udziałem m.in. pracowników i jednostek samorządu terytorialnego. Poręczenia mają być udzielane na zasadach rynkowych, a kredyt ma być udzielany przez banki komercyjne.

Rząd chce wesprzeć inicjatywy pracownicze w procesach prywatyzacyjnych i upadłościowych. Chodzi także o zwiększenie zainteresowania jednostek samorządu terytorialnego udziałem w procesach prywatyzacyjnych. Upowszechniana ma być ponadto własność obywatelska i aktywne uczestnictwo w życiu gospodarczym.

Poręczenia będą udzielane na zasadach rynkowych, a kredyt zostanie przyznany przez banki komercyjne. Poręczenia będą stosowane do czasu zakończenia procesów prywatyzacyjnych w Polsce.

Prywatyzacja pracownicza i akcjonariat pracowniczy są rozwiązaniami powszechnie stosowanymi w krajach europejskich, w niektórych z nich akcjonariat pracowniczy zajmuje znaczące miejsce w polityce gospodarczej. Rząd polski również docenia te rozwiązania i proponuje nabywanie podmiotów pozostających obecnie w nadzorze właścicielskim Skarbu Państwa. W ten sposób zwiększy się poczucie odpowiedzialności społeczności lokalnych za nabywane przedsiębiorstwa, co w efekcie przełoży się na intensywniejszy rozwój gospodarczy danego miasta czy regionu.

W dokumencie zapisano, że nadzór nad udzielaniem poręczeń i gwarancji będzie sprawować minister gospodarki we współpracy z ministrem finansów i skarbu państwa.

Beneficjentami poręczeń i gwarancji będą:

- spółka pracownicza spełniająca wymogi określone w art. 51 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji,

- spółka aktywności obywatelskiej - spółka z o.o. lub spółka akcyjna spełniające określone warunki.

Gwarancjami i poręczeniami będą obejmowane zobowiązania finansujące: leasing pracowniczy, pozostałe formy prywatyzacji, nabycie od syndyka przedsiębiorstwa upadłego lub jego części wystawionej na sprzedaż w ramach postępowania upadłościowego, wzmocnienie kapitałowe spółek aktywności obywatelskiej.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kno/

d3mz4u7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mz4u7