Trwa ładowanie...
d3ybyo9
rząd
07-08-2012 11:51

Obradowała Rada Ministrów (komunikat)

...

d3ybyo9
d3ybyo9

07.08. Warszawa - CIR informuje:

Podczas dzisiejszych obrad rząd przyjął:

- projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach wydobywczych oraz niektórych innych ustaw,

- założenia do projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach wydobywczych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra środowiska.

d3ybyo9

Projekt nowelizacji ustawy wdraża do polskiego porządku prawnego przepisy prawa unijnego w sprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego.

Nowe przepisy nakładają na posiadacza odpadów, który prowadzi obiekt ich unieszkodliwiania, obowiązek dokonania przeglądu klasyfikacji obiektu przed:

- zmianą zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych;

- zgodą na zamknięcie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.

d3ybyo9

Prowadzący unieszkodliwianie odpadów w przypadku zmiany zezwolenia na jego prowadzenie będzie miał obowiązek przedłożyć do zatwierdzenia nowy program gospodarowania odpadami wydobywczymi.

Kolejną zmianą jest nowy termin na przekazywanie przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska informacji uzyskanych od posiadacza odpadów prowadzącego obiekt ich unieszkodliwiania.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, zmieniono okres przechowywania sprawozdań o wynikach monitoringu z 5 lat do końca fazy po zamknięciu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych. Wskazano ponadto procedurę, zgodnie z którą właściwy organ zapewnia udział zainteresowanej społeczności w postępowaniu, którego przedmiotem jest sporządzenie zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego. Nowe przepisy zapewniają udział społeczeństwa na etapie postępowania w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.

d3ybyo9

Zmieniono brzmienie obowiązujących do tej pory definicji: "obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych", "poważny wypadek", "rekultywacja terenu", oraz "zainteresowanie społeczności" dostosowując je do brzmienia definicji zawartych w przepisach UE (dyrektywa 2006/21/WE). Do przepisów ww. dyrektywy nawiązują również zmiany dotyczące zakresu programu gospodarowania odpadami wydobywczymi.

Wprowadzono zmianę mającą na celu wyeliminowanie wątpliwości związanych ze stosowaniem w przepisach krajowych terminu "składowanie" w odniesieniu do składowania odpadów wydobywczych w obiektach unieszkodliwiania odpadów wydobywczych - zmiana ustawy o odpadach.


Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedłożone przez ministra finansów.

d3ybyo9

Zaproponowano nowelizację przepisów, aby umożliwić skorzystanie z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn spadkobiercom, zaliczonym do trzeciej grupy podatkowej (dalekim krewnym lub niespokrewnionym ze spadkodawcą). Chodzi o osoby, które do końca 2006 r. sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy, a spadkodawca zmarł po 1 stycznia 2007 r. (po zmianie przepisów). W rezultacie z początkiem 2007 r. część podatników utraciła prawo do ulgi. Zakwestionował to Trybunał Konstytucyjny. Nowe regulacje realizują jego orzeczenie.

Do końca 2006 r. obowiązywał przepis, dzięki któremu spadkobiercy z trzeciej grupy podatkowej nie musieli płacić podatku od odziedziczonego mieszkania lub budynku mieszkalnego (do 110 m kw.), jeśli sprawowali przez co najmniej dwa lata opiekę nad spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy. Jednak z początkiem 2007 r. prawo zmieniło się i z ulgi mieszkaniowej mogły skorzystać osoby z trzeciej grupy podatkowej, które sprawowały opiekę nad spadkodawcą - na podstawie pisemnej umowy, z podpisem notarialnie poświadczonym - przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza. W efekcie, jeśli otwarcie spadku nastąpiło po 31 grudnia 2006 r., zastosowanie miały nowe przepisy. Prawo do ulgi utraciły osoby, które przed wejściem w życie nowych przepisów zawarły umowę o opiekę nad spadkodawcą przed organem gminy, a spadkodawca zmarł po wejściu nowych przepisów w życie. Regulacje te zakwestionował Trybunał Konstytucyjny w wyroku z lipca 2011 r.

Zgodnie z założeniami, nowe przepisy zagwarantują podatnikom odzyskanie prawa do ulgi mieszkaniowej, w tym zwrot pobranego podatku, jeśli złożą wnioski do końca 2013 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kk/

d3ybyo9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ybyo9