Oczekiwanie na bodźce
Wczorajsza sesja upłynęła pod znakiem niewielkich zmian indeksów, na szerokim rynku przeważała strona podażowa, ale można było odnieść wrażenie, iż ruch odbywał się pod kontrolą. W przypadku WIG-20 widać było chęć na odbicie, ale szyki kupującym psuła słaba postawa KGHM-u, co blokowało możliwość silniejszego odejścia.
14.06.2011 10:28
Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od wzrostu, a WIG-20 dotarł w rejon pierwszego ważnego oporu na 2881. Powyższy poziom wraz 2885 wyznacza najbliższy opór dla indeksu, a jego przebicie będzie zapowiadało atak na kluczowy w krótkim terminie opór na 2903. Przebicie tego pułapu będzie miało jednoznacznie pozytywne przesłanie, bowiem będzie wskazywało na korekcyjny charakter spadku do 2847, co z kolei winno przekładać się na wzrost powyżej ostatniego maksimum na 2916. W przypadku sforsowania tego pułapu będę liczył na bardziej rozbudowaną falę wzrostową, która winna swobodnie nadbić szczyt na 2942. Kolejne bariery podażowe w takim wypadku widziałbym na 2970 lub też na 3058.
Najbliższe wsparcie obecnie znajduje się na 2863, a jego przełamanie będzie zapowiadało test 2851. Ten ostatni pułap ma kluczowe znaczenie w krótkim terminie, a jego przełamanie będzie zapowiadało test przedziału 2835-42. Ewentualne przełamanie tego poziomu będzie zwiększało prawdopodobieństwo na pogłębienie ruchu korekcyjnego i test 2824 lub też 2804. Spadek poniżej tego ostatniego poziomu będzie zapowiadał test dołka na 2785. Sytuacja na rynku w dalszym ciągu jest nierozstrzygnięta, a najbliższe dni zapowiadają się interesująco bowiem zbliża się termin wygaśnięcia czerwcowych serii instrumentów pochodnych, a jak widać liczba otwartych pozycji na kontraktach na WIG-20 utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Sugeruje to większą zmienność, a pytaniem pozostaje kierunek ruchu cen. Niestety rynek nie pomaga w ustaleniu odpowiedzi na tak postawione pytanie, a każda ze stron jest w stanie znaleźć argumenty uzasadniające takie a nie inne postrzeganie rynku.
Tomasz Jerzyk