Trwa ładowanie...
elektronika
MAGL
Dzisiaj, 03-10-2024 08:48

Od grudnia nowy obowiązek w UE. Dotyczy ładowarek

Szykują się spore zmiany w sklepach z elektroniką. Od końca grudnia 2024 r. sklepy będą miały obowiązek oferować sprzęty bez ładowarki w zestawie. Niektórzy producenci uważają, że dzięki temu ceny np. smartfonów spadną.

Port USB-C będzie obowiązkowy w sprzętach elektronicznych w UEPort USB-C będzie obowiązkowy w sprzętach elektronicznych w UEŹródło: Adobe Stock
dldyl4v
dldyl4v

Nowy obowiązek wynika z unijnej dyrektywy RED. W Polsce przepisy zaczną obowiązywać od 28 grudnia 2024 r., za sprawą nowelizacji ustawy Prawo komunikacji elektronicznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Będziemy dziadami". Polacy zabrali głos w sprawie zmiany waluty

Co ważne, zapisy dotyczące ładowarek dotyczą wyłącznie tych sprzętów, które trafią do sprzedaży po tej dacie. Zatem jeśli w lutym 2025 r. kupimy smartfona, który zadebiutował na rynku np. we wrześniu 2024 r., to nie możemy domagać się spełnienia wymogów prawa.

dldyl4v

Nowe zasady dla ładowarek. Obowiązkowo USB-C

Unijna dyrektywa wprowadza obowiązek oferowania uniwersalnego portu ładowania USB-C w sprzętach elektronicznych.

Portal telepolis.pl podaje, że od 28 grudnia 2024 r. przepisy dotyczą smartfonów, tabletów, konsoli, czytników książek, klawiatur, myszek, głośników, aparatów cyfrowych, nawigacji i słuchawek. Zmiany dotkną laptopy dopiero od 28 kwietnia 2026 r.

Celem jest zapewnienie użytkownikom jednego gniazda ładowania, aby nie musieli przełączać się między różnymi standardami. Założenie jest takie, aby jedna ładowarka służyła nam do wszystkich sprzętów. W praktyce może to być trudne do zrealizowania, ponieważ urządzenia mogą mieć różną technikę szybkiego ładowania, a przepisy nie regulują tej kwestii.

Z ładowarką czy bez? Nowe zestawy w sklepach

Zapisy dyrektywy wprowadzają także drugi obowiązek. Producent, który oferuje sprzęt z ładowarką, będzie musiał także sprzedawać wariant bez ładowarki. Niektóre firmy np. Oppo już dostosowały się do tego wymogu.

dldyl4v

Informacja o tym, czy ładowarka jest dołączona do zestawu, ma być przedstawiona na opakowaniu w formie graficznego piktogramu. Będzie to adnotacja bezpośrednio na pudełku lub naklejka na opakowaniu.

Natomiast w przypadku sprzedaży internetowej informację na temat ładowarki znajdziemy w pobliżu ceny produktu.

Tuż obok znaku dotyczącego ładowarki pojawi się też informacja o maksymalnym odpuszczalnym zakresie mocy ładowania.

dldyl4v

Ceny smartfonów spadną? Dwugłos wśród producentów

Producenci nie są zgodni, jak nowe przepisy wpłyną na ceny sprzętów elektronicznych. Z jednej strony Biuro Prasowe Oppo Polska wskazuje w odpowiedzi dla telepolis.pl, że "zakup telefonu bez ładowarki naturalnie oznacza niższy koszt dla klienta".

Jak wyjaśnia, dołączenie ładowarki do zestawy generuje wyższe koszty (z powodu większego opakowania, konieczności sporządzenia dodatkowej dokumentacji, droższego transportu w związku z większą wagą).

Z drugiej strony Rami Khalife z Motoroli przekonuje, że ładowarka nie jest czynnikiem dominującym w cenie urządzenia.

dldyl4v

- W przypadku rynku mobilnego zmiany cen następują zwykle przy wprowadzaniu do sprzedaży kolejnych modeli urządzeń. Dlatego usunięcie z zestawu ładowarki ma niewielki wpływ na cenę nowego smartfona - przekonuje.

W kwietniowym raporcie Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zwrócił uwagę, że elektronika to jedna z dwóch branż (obok farmaceutyki), która odnotowała największy wzrost eksportu w ostatnich latach. Eksperci wyjaśniają, że "firmy z tych sektorów skutecznie konkurują na rynkach międzynarodowych dzięki innowacyjnym produktom".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dldyl4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dldyl4v

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj