Zmiany na trasie Pendolino. Dwa nowe miasta
Od 15 grudnia 2024 roku pasażerowie PKP Intercity będą mogli korzystać z nowego, znacznie rozszerzonego rozkładu jazdy. Na podróżnych czeka 51 nowych połączeń. Część z nich dotyczy nowych tras dla Pendolino.
17.10.2024 | aktual.: 17.10.2024 10:16
PKP Intercity przedstawiło w środę nowy rozkład jazdy na sezon 2024/2025. Ma on obowiązywać od połowy grudnia tego roku. Jedną z kluczowych zmian są skrócone czasy przejazdów na wielu popularnych trasach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiany od 15 grudnia. Nowy rozkład jazdy PKP Intercity
Podróż ze stolicy do Szczecina zajmie teraz zaledwie 4 godziny i 18 minut. Pasażerowie jadący z Warszawy do Białegostoku dotrą w 1,5 godziny, a do Łodzi Fabrycznej w nieco ponad godzinę. Południowa część kraju również zyska na zmianach.
Trasa z Krakowa do Zakopanego zajmie nieco ponad 2 godziny, a do Zamościa dojedziemy w mniej niż 4 godziny. Mieszkańcy Wrocławia dotrą do Gdańska pociągami PKP Intercity o 20 minut szybciej, w 4 godziny i 17 minut.
Nowością w ofercie krajowej będzie także rozszerzenie siatki połączeń pociągów Pendolino (EIP). Od połowy grudnia będą one kursować ze Szczecina przez Poznań do Warszawy. Poranny skład wyjedzie ze Szczecina przed godz. 8 i pokona tę trasę w 4 h 18 minut. Powrotne Pendolino do Szczecina pozwoli wrócić ze stolicy po godz. 20. Oprócz postoju w Poznaniu pociąg zatrzyma się w Krzyżu, co pozwoli na przesiadkę w kierunku Gorzowa.
PKP zapowiada więcej połączeń międzynarodowych
W rozkładzie jazdy pojawią się cztery nowe połączenia do Czech. Pociągi IC Baltic Express będą zatrzymywać się nie tylko w największych polskich miastach – Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu czy Wrocławiu, ale także w mniejszych ośrodkach, m.in w Tczewie, Inowrocławiu, Gnieźnie, Lesznie i Kłodzku.
Składy PKP Intercity po raz pierwszy zatrzymają się na stacjach: Bystrzyca Kłodzka i Międzylesie. Po stronie czeskiej w drodze do Pragi będziemy mogli wysiąść i wsiąść m.in. w Pardubicach. Połączenia będą realizowane w godzinach porannych, popołudniowych oraz nocą.
Dodatkowo uruchomione zostanie nowe połączenie międzynarodowe IC Galicja, kursujące z Przemyśla przez Kraków do Berlina. Będzie to trzecia para połączeń na tej trasie. Pozwoli to na ruch pociągów co 4 h z Krakowa, Katowic i Wrocławia do stolicy Niemiec.
Należy również wspomnieć, że PKP zakupi nowe, piętrowe pociągi, które mają rozwijąc prędkość do 200 km/h. – Właśnie ogłosiliśmy przetarg na zakup 42 piętrowych pociągów za prawie 10 mld zł, to pierwsze takie pojazdy w historii PKP Intercity – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Większość nowych połączeń będzie uruchamiana w kategorii IC. Dla pasażera oznacza to możliwość podróży w pociągach oferujących komfortowe warunki m.in. klimatyzację czy urządzenia wzmacniające sygnał telefonii komórkowej.
Dodatkowo każdy podróżny ma do dyspozycji gniazdka elektryczne. Pojazdy są także przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, podróżujących z małymi dziećmi czy pasażerów z rowerami i nartami.
PKP Intercity planuje też ogłoszenie przetargu na zakup pociągów dużych prędkości, poruszających się z prędkością min. 250 km/h.