Zmiany na trasie Pendolino. Dwa nowe miasta
Od 15 grudnia 2024 roku pasażerowie PKP Intercity będą mogli korzystać z nowego, znacznie rozszerzonego rozkładu jazdy. Na podróżnych czeka 51 nowych połączeń. Część z nich dotyczy nowych tras dla Pendolino.
PKP Intercity przedstawiło w środę nowy rozkład jazdy na sezon 2024/2025. Ma on obowiązywać od połowy grudnia tego roku. Jedną z kluczowych zmian są skrócone czasy przejazdów na wielu popularnych trasach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zarobki w pierwszej pracy. Zapytaliśmy ludzi, ile powinny wynosić
Zmiany od 15 grudnia. Nowy rozkład jazdy PKP Intercity
Podróż ze stolicy do Szczecina zajmie teraz zaledwie 4 godziny i 18 minut. Pasażerowie jadący z Warszawy do Białegostoku dotrą w 1,5 godziny, a do Łodzi Fabrycznej w nieco ponad godzinę. Południowa część kraju również zyska na zmianach.
Trasa z Krakowa do Zakopanego zajmie nieco ponad 2 godziny, a do Zamościa dojedziemy w mniej niż 4 godziny. Mieszkańcy Wrocławia dotrą do Gdańska pociągami PKP Intercity o 20 minut szybciej, w 4 godziny i 17 minut.
Nowością w ofercie krajowej będzie także rozszerzenie siatki połączeń pociągów Pendolino (EIP). Od połowy grudnia będą one kursować ze Szczecina przez Poznań do Warszawy. Poranny skład wyjedzie ze Szczecina przed godz. 8 i pokona tę trasę w 4 h 18 minut. Powrotne Pendolino do Szczecina pozwoli wrócić ze stolicy po godz. 20. Oprócz postoju w Poznaniu pociąg zatrzyma się w Krzyżu, co pozwoli na przesiadkę w kierunku Gorzowa.
PKP zapowiada więcej połączeń międzynarodowych
W rozkładzie jazdy pojawią się cztery nowe połączenia do Czech. Pociągi IC Baltic Express będą zatrzymywać się nie tylko w największych polskich miastach – Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu czy Wrocławiu, ale także w mniejszych ośrodkach, m.in w Tczewie, Inowrocławiu, Gnieźnie, Lesznie i Kłodzku.
Składy PKP Intercity po raz pierwszy zatrzymają się na stacjach: Bystrzyca Kłodzka i Międzylesie. Po stronie czeskiej w drodze do Pragi będziemy mogli wysiąść i wsiąść m.in. w Pardubicach. Połączenia będą realizowane w godzinach porannych, popołudniowych oraz nocą.
Dodatkowo uruchomione zostanie nowe połączenie międzynarodowe IC Galicja, kursujące z Przemyśla przez Kraków do Berlina. Będzie to trzecia para połączeń na tej trasie. Pozwoli to na ruch pociągów co 4 h z Krakowa, Katowic i Wrocławia do stolicy Niemiec.
Należy również wspomnieć, że PKP zakupi nowe, piętrowe pociągi, które mają rozwijąc prędkość do 200 km/h. – Właśnie ogłosiliśmy przetarg na zakup 42 piętrowych pociągów za prawie 10 mld zł, to pierwsze takie pojazdy w historii PKP Intercity – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Większość nowych połączeń będzie uruchamiana w kategorii IC. Dla pasażera oznacza to możliwość podróży w pociągach oferujących komfortowe warunki m.in. klimatyzację czy urządzenia wzmacniające sygnał telefonii komórkowej.
Dodatkowo każdy podróżny ma do dyspozycji gniazdka elektryczne. Pojazdy są także przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością, podróżujących z małymi dziećmi czy pasażerów z rowerami i nartami.
PKP Intercity planuje też ogłoszenie przetargu na zakup pociągów dużych prędkości, poruszających się z prędkością min. 250 km/h.