Od napiwków też trzeba odprowadzać składki na ZUS. Sąd nie ma wątpliwości

Napiwki to zwykły przychód, więc należy od nich odprowadzić podatki i składki na ubezpieczenia społeczne. Rozumienie przepisów niby nie nastręcza wątpliwości, ale w praktyce rzadko da się w ogóle ustalić, jakie napiwki otrzymuje kelner czy fryzjer. Co innego pracownicy kasyna.

Od napiwków też trzeba odprowadzać składki na ZUS. Sąd nie ma wątpliwości
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | Dutschman1887

- Napiwki należy uznać za przychody uzyskane ze stosunku pracy. Bez znaczenia jest fakt, że przychody te nie były finansowane przez wnioskodawcę jako pracodawcę, a sama wypłata napiwków była uzależniona jedynie od dobrej woli klientów kasyna, przy równoczesnym braku skutecznego prawnie roszczenia zainteresowanych o wypłatę napiwków - to najważniejsze zdania z orzeczenia Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. O wyroku czytamy w czasopiśmie Lege Artis.

To konkretne orzeczenie dotyczy pracowników kasyna, którzy otrzymywali napiwki w formie żetonów. W kasynie żetony-napiwki umieszczano w przeznaczonych do tego kasetkach przy stołach (tip boxach), a zebrane w ten sposób kwoty były dzielone między pracownikami w sposób zależny od zajmowanego stanowiska (zasady ustalali sami pracownicy). Zgodnie z ustawa o grach hazardowych, kasyno prowadzi rejestr napiwków, a same żetony były przechowywane przez kasjera.

Od kwot wypłacanych tytułem napiwków był odprowadzany podatek dochodowy, ale nie odprowadzano od nich składek na ubezpieczenia społeczne, co ZUS wychwycił w czasie kontroli.

Sąd, do którego trafiła sprawa, uznał, że przychód w postaci napiwków otrzymywanych przez pracowników kasyna powinien być uwzględniony przy obliczaniu wysokości składek.

Napiwki w postaci żetonów należy uwzględniać przy określaniu podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, chorobowe i wypadkowe pracowników oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

Zobacz też:

Wyburzenie słynnego kasyna Riviera w Las Vegas

Oskładkowanie napiwków - czy w ogóle jakiekolwiek ich rejestrowanie - to wciąż nierozwiązany problem. Organy podatkowe bardzo chciałyby wiedzieć, jakie kwoty otrzymują pracownicy usług (przede wszystkim zatrudnieni w gastronomii) w formie wynagrodzenia od klientów, ale jako że nie ma obowiązku rejestrowania napiwków, można się tylko domyślać, że w skali roku są to miliony złotych. Ta konkretna, omawiana sprawa jest oryginalna o tyle, że dotyczy kasyna, które musi prowadzić odpowiedni rejestr, więc stwierdzenie uchybień nie nastręczało większych problemów.

Niezależnie od okoliczności, napiwki stanowią przychód, od którego powinny być odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, ale w praktyce bardzo trudno jest to wyegzekwować.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (77)