20 maja to ważny termin dla miłośników tytoniu. Duża zmiana w prawie

Nadchodzą zmiany w sposobie rejestracji produktów tytoniowych, które wkrótce zaczną być stosowane. Natomiast już za kilka dni asortyment towarów monitorowanych przez ten system znacząco się rozszerzy.

Zmiany w handlu wyrobami tytoniowymi
Zmiany w handlu wyrobami tytoniowymi
Źródło zdjęć: © East News | STANISLAW BIELSKI/REPORTER
oprac. NST

Aktualnie, system Track&Trace obejmuje wyłącznie papierosy oraz tytoń do samodzielnej produkcji papierosów. Lecz już z dniem 20 maja 2024 roku, zostanie on rozbudowany o dodatkowe wyroby tytoniowe.

Integralnym elementem tej regulacji są akcyzowe znaki skarbowe, które są aplikowane na wspomniane produkty. Zatem niezbędne jest wprowadzenie odpowiednich środków zabezpieczających - tak twierdzą informacje zamieszczone w dokumencie.

Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej materiału wideo

Spytaliśmy młodych. Wiedzą, ile kosztują prąd, benzyna czy iPhone?

Zmiana, która dotknie palaczy

Planowane jest, że od 20 maja 2024 r. asortyment produktów tytoniowych w systemie Track&Trace zostanie poszerzony o dodatkowe wyroby, które nie podlegały dotąd akcyzie, np. tytoń do żucia czy snus. Będą one musiały być odpowiednio oznakowane zgodnie z art. 3 decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej (UE) 2018/576.

Kontynuacja artykułu znajduje się poniżej materiału wideo

Ile można zarobić w Polsce na restauracji? Karol Okrasa w Biznes Klasie

To rozszerzenie będzie również dotyczyło między innymi cygar, cygaretek, tabaki oraz tytoniu do fajek wodnych. Cel wprowadzenia tych modyfikacji to efektywniejsza walka z nielegalnym rynkem tytoniowym, ochrona zdrowia publicznego oraz wsparcie budżetu państwa.

Punkty sprzedaży oferujące artykuły tytoniowe również są zobligowane do rejestracji w systemie Track&Trace. Jest to warunek konieczny dla handlu detalicznego, aby mógł on funkcjonować w ramach tego systemu. Niezarejestrowanie się może skutkować niemożliwością nabycia tytoniu od dostawców, co stanie się faktem od 20 maja 2024 roku.

Uregulowania systemu Track&Trace w Europie zostały wdrożone do krajowego porządku prawnego przez ustawę z dnia 22 lipca 2016 roku, która modyfikuje ustawę o ochronie zdrowia przed negatywnym wpływem tytoniu i produktów tytoniowych.

Główną formą ochrony stosowaną przez system Track&Trace, którą nakłada się na poszczególne opakowania papierosów i tytoniu do skrętu papierosów, są właśnie znaki akcyzowe. Jedynym wyjątkiem są towary wolne od akcyzy dostępne w strefach wolnocłowych dla osób udających się do krajów spoza Unii Europejskiej.

Rynek wyrobów tytoniowych w Polsce

Według "Pulsu Biznesu", papierosy są istotnym składnikiem budżetu Polski. Jak podano, w 2022 roku z akcyzy na wyroby tytoniowe do budżetu państwa wpłynęło ponad 25 mld zł, a z VAT dodatkowo kilka miliardów. Podkreślono również, że dane za rok 2023 jeszcze nie są znane, ale przewidywania mówią o jeszcze wyższych kwotach.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (38)