Trwa ładowanie...

Od tego będą zależeć ceny w sklepach. Jaja już nie drożeją…

Wielkanoc to ruchome święto. W tym roku wypada dwa tygodnie wcześniej niż w 2011 roku. To oznacza jedno. Wyższe ceny nowalijek. Dużo droższe w hurcie są także jaja.

Share
Od tego będą zależeć ceny w sklepach. Jaja już nie drożeją…
Źródło: WP.PL, Fot: Izabela Trzaska
d23v4t8

Mniej natomiast zapłacimy za warzywa i owoce ze zbioru 2011 i w tym wypadku obecna pogoda nie ma wpływu na ceny.
- Droższe są jaja, ze względu na mniejszą podaż niż przed rokiem i zwiększone koszty prowadzenia kurników w związku z nowymi, unijnymi parametrami chowu kur niosek – większe i przestronniejsze klatki - informuje Małgorzata Skoczewska z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

Na szczęście ceny już się ustabilizowały. Od ponad dwóch tygodni ceny utrzymują się na poziomie od 60 do 90 groszy za sztukę, za jaja fermowe (cena zależy do wielkości) do 1,20 zł za jaja pochodzące z chowu ekologicznego czyli takiego, gdzie kury karmione są paszą ekologiczną i mają wolny wybieg. Jaja przepiórcze w porównaniu z 2011 rokiem są droższe o 3-5 groszy i kosztują od 23 do 30 groszy za sztukę.

d23v4t8

Warzywa i owoce za połowę ceny

"Ceny warzyw i owoców zebranych w 2011 roku są niskie, często płacimy połowę tego co przed rokiem i dotyczy to jabłek, cebuli, kapusty, marchwi i ziemniaków czy chrzanu chętnie kupowanego w tym okresie" - czytamy w komunikacie rynku hurtowego w Broniszach.

Dobra wiadomość dla przygotowujących wielkanocne śniadanie. Chrzan jest o połowę tańszy w porównaniu do cen sprzed roku, kilogram kosztuje od 5-6 zł, czosnek od 1-2 zł za główkę (o cenie decyduje wielkość główki) i od ubiegłego roku ceny nie zmieniły się.

Także polskie jabłka są o 40 proc. tańsze w porównaniu z kwietniem 2011. Większość odmian jest w cenie hurtowej od 1,33 do 2 zł za kilogram, podczas gdy rok temu cena minimalna zaczynała się od 2,30 zł za kilogram.

Nie licz na tanie świeże pomidory

Nie mamy co za to liczyć na niskie ceny nowalijek. Jest dopiero początek kwietnia, a temperatura jest stosunkowo niska co wpływa na opóźnienie dojrzewania warzyw prowadzonych pod osłonami - rzodkiewki, pomidory, ogórki.

d23v4t8

- Kolejnym czynnikiem jest rosnące zapotrzebowanie na warzywa i owoce przed Świętami Wielkanocnymi. W ubiegłym roku Święta wypadały dwa tygodnie później kiedy to dostawy nowalijek były już duże i pogoda (było cieplej) sprzyjała obniżeniu cen. Pomimo tych niekorzystnych elementów towarzyszących produkcji, ceny wcale nie są wysokie. Rzodkiewki produkcji krajowej są o kilka procent tańsze niż o tej samej porze rok temu Pęczek rzodkiewki sprzedawany jest w cenie hurtowej od 1,85 do 2,40 zł - informuje przedstawicielka rynku hurtowego w Broniszach.

Pomidory i ogórki są o około 45 proc. droższe w porównaniu z kwietniem 2011 roku. Ogórki krajowe sprzedawane są w Broniszach w cenie od 5,75 do 7 zł/kg (ceny hurtowe), pomidory 8,75 – 13,30 zł/ kg.

Jan Kaliński - wp.pl / Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA w Broniszach

d23v4t8

Podziel się opinią

Share
d23v4t8
d23v4t8