Trwa ładowanie...

Oddali mieszkanie i wzięli rentę. Tyle dostają co miesiąc

W Polsce coraz częściej obserwujemy, że seniorzy decydują się na przekazanie swoich nieruchomości funduszom hipotecznym. W zamian za to otrzymują comiesięczną rentę. Niestety, jej średnia kwota nie jest zbyt wysoka.

Ile miesięcznie dostaje się z odwróconej hipoteki?Ile miesięcznie dostaje się z odwróconej hipoteki?Źródło: Adobe Stock, fot: Stanislau_V
d2ulvbx
d2ulvbx

Tak zwana odwrócona hipoteka to mechanizm, który jest bardzo prosty w swojej istocie. Osoba, która jest właścicielem mieszkania, przekazuje prawa do swojej nieruchomości prywatnej firmie. W zamian za to, firma zobowiązuje się do wypłacania renty do końca życia seniora.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

Kto korzysta z odwróconej hipoteki?

Odwrócona hipoteka jest obecna na polskim rynku od wielu lat, ale jak zauważa serwis bankier.pl, nadal nie ma dla niej odpowiednich regulacji prawnych. Umowy zawierane w ramach odwróconej hipoteki opierają się na przepisach ustawy o księgach wieczystych, kodeksie postępowania cywilnego oraz kodeksie cywilnym. Branża ustaliła również zestaw dobrych praktyk, które są stosowane w tym procesie.

Z raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że najczęściej z usługi odwróconej hipoteki korzystają osoby w wieku 75-80 lat. ZFP informuje, że w latach 2010-2023 fundusze wypłaciły w ramach odwróconej hipoteki 34 miliony złotych. Z tej kwoty, niespełna 5 milionów złotych zostało wypłaconych w ubiegłym roku.

d2ulvbx

Takie kwoty są wypłacane seniorom

Średnia wartość nieruchomości, które były przekazywane funduszom, wynosiła 411,6 tysiąca złotych. Przeciętna powierzchnia mieszkań, które były przekazywane w zamian za rentę, wynosiła 51,7 metrów kwadratowych. Najwięcej osób, które zdecydowały się na skorzystanie z odwróconej hipoteki, mieszka w województwie mazowieckim.

Niestety, wysokość wypłacanej renty nie jest zbyt imponująca. W 2023 roku, seniorzy otrzymywali średnio 1033 złote miesięcznie. Raport wskazuje, że ta kwota stanowi 38,6 procent dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem w 2023 roku. Ilość pieniędzy, jaką fundusz jest skłonny wypłacać miesięcznie emerytowi, jest kwestią indywidualną. Na wysokość przelewu wpływa wiek i płeć seniora, a także wartość jego mieszkania. Wypłaty są waloryzowane co roku o wskaźnik inflacji konsumenckiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ulvbx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ulvbx