Oddali mieszkanie i wzięli rentę. Tyle dostają co miesiąc

W Polsce coraz częściej obserwujemy, że seniorzy decydują się na przekazanie swoich nieruchomości funduszom hipotecznym. W zamian za to otrzymują comiesięczną rentę. Niestety, jej średnia kwota nie jest zbyt wysoka.

Ile miesięcznie dostaje się z odwróconej hipoteki?
Ile miesięcznie dostaje się z odwróconej hipoteki?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Stanislau_V
oprac. MAGL

22.05.2024 10:52

Tak zwana odwrócona hipoteka to mechanizm, który jest bardzo prosty w swojej istocie. Osoba, która jest właścicielem mieszkania, przekazuje prawa do swojej nieruchomości prywatnej firmie. W zamian za to, firma zobowiązuje się do wypłacania renty do końca życia seniora.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto korzysta z odwróconej hipoteki?

Odwrócona hipoteka jest obecna na polskim rynku od wielu lat, ale jak zauważa serwis bankier.pl, nadal nie ma dla niej odpowiednich regulacji prawnych. Umowy zawierane w ramach odwróconej hipoteki opierają się na przepisach ustawy o księgach wieczystych, kodeksie postępowania cywilnego oraz kodeksie cywilnym. Branża ustaliła również zestaw dobrych praktyk, które są stosowane w tym procesie.

Z raportu Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że najczęściej z usługi odwróconej hipoteki korzystają osoby w wieku 75-80 lat. ZFP informuje, że w latach 2010-2023 fundusze wypłaciły w ramach odwróconej hipoteki 34 miliony złotych. Z tej kwoty, niespełna 5 milionów złotych zostało wypłaconych w ubiegłym roku.

Takie kwoty są wypłacane seniorom

Średnia wartość nieruchomości, które były przekazywane funduszom, wynosiła 411,6 tysiąca złotych. Przeciętna powierzchnia mieszkań, które były przekazywane w zamian za rentę, wynosiła 51,7 metrów kwadratowych. Najwięcej osób, które zdecydowały się na skorzystanie z odwróconej hipoteki, mieszka w województwie mazowieckim.

Niestety, wysokość wypłacanej renty nie jest zbyt imponująca. W 2023 roku, seniorzy otrzymywali średnio 1033 złote miesięcznie. Raport wskazuje, że ta kwota stanowi 38,6 procent dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem w 2023 roku. Ilość pieniędzy, jaką fundusz jest skłonny wypłacać miesięcznie emerytowi, jest kwestią indywidualną. Na wysokość przelewu wpływa wiek i płeć seniora, a także wartość jego mieszkania. Wypłaty są waloryzowane co roku o wskaźnik inflacji konsumenckiej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)