Odkryto największe w Polsce złoża wód siarczkowych
Największe w Europie, a najprawdopodobniej także w świecie złoża wód siarczkowych znajdują się na Ponidziu, między Pińczowem a Koszycami - informuje "Echo Dnia".
Odkryte złoża wód siarczkowych są wielokrotnie większe od tych, z których korzystają uzdrowiska Busko-Zdrój i Solec-Zdrój. Autorka artykułu, Lidia Chichocka stwierdziła nawet, że dotychczas wykorzystywane złoża "to kałuże w porównaniu z tym oceanem".
Jak to się stało, że tak ogromne złoża pozostały dotychczas nieznane? Zwłaszcza że na terenie Ponidzia przeprowadzano badania w poszukiwaniu ropy naftowej. Okazuje się jednak, że w pogoni za ropą geolodzy nie zwracali uwagi na złoża wód mineralnych, a nikt nie opracował wyników ich odwiertów pod tym kątem.
"Dopiero teraz dysponując danymi wyciągniętymi z archiwów wykonano wiercenia, przeprowadzono badania chemiczne i izotopowe, by stwierdzić: na Ponidziu, między Pińczowem a Koszycami znajduje się złoże wód siarczkowych o zasobności 10 miliarda metrów sześciennych. Dla porównania złoże, z którego korzysta Busko, ma 90 tysięcy metrów sześciennych" - donosi Echo Dnia.
Wody mineralne i termalne są wykorzystywane w lecznictwie. Jak twierdzą autorzy raportu, dzięki odkrytym złożom na Ponidziu może powstać europejskie centrum leczenia narządów ruchu. Wody termalne mogą być też wykorzystane w produkcji rolnej: warzyw, ale także w hodowli ryb.
- W ostatnich trzech latach liczba zabiegów z wykorzystaniem wody siarczkowej w Busku wzrosła o jedną trzecią, ale gdyby wykorzystać złoża znajdujące się nieopodal, moglibyśmy być potęgą w usługach balneologicznych - twierdzi Ryszard Lisik, współwłaściciel Hydrogeotechniki oraz ujęć w Lesie Winiarskim i Busku Północ, który poświęcił osiem lat na zbieranie informacji o złożach wód siarczkowych na Ponidziu.