Trwa ładowanie...

"Odmrażanie" gospodarki w praktyce. Znamy plany rządu na najbliższe tygodnie

"Nowa normalność" - pod tym hasłem premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski w czwartek wieczorem poinformowali o tym, w jaki sposób przebiegać będzie stopniowe "odmrażanie" gospodarki z letargu spowodowanego koronawirusem.

"Odmrażanie" gospodarki w praktyce. Znamy plany rządu na najbliższe tygodnieŹródło: Flickr
d7ou9vu
d7ou9vu

"Odmrażanie" gospodarki w praktyce. Znamy plany rządu na najbliższe tygodnie

Pierwsze zmiany obejmą handel czy zasadę funkcjonowania kościołów i zostaną wprowadzone w życie już od poniedziałku 20 kwietnia. Przepisy zakładają również stopniowe otwarcie lasów, skwerów i parków. Jak jednak podkreślił szef resortu zdrowia, sam powrót do "normalności" może potrwać nawet dwa lata. Dodał przy okazji, że nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej będzie trwał, dopóki nie zostanie wynaleziona szczepionka.

Oglądaj: Wakacje kredytowe dla konsumentów i firm. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na kredyt obrotowy

Pierwszy etap zakładający stopniowe "odmrażanie gospodarki" polegać będzie przede wszystkim na zniesienie limitu liczby osób mogących robić zakupy w jednym momencie. Od poniedziałku zostanie on zwiększony do czterech osób na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 mkw. będzie obowiązywał limit jednej osoby na każde 15 mkw. powierzchni sklepów. Ta sama zasada (jedna osoba na każde 15 mkw. powierzchni) dotyczyć będzie zgromadzeń w kościołach - im większy budynek, tym więcej osób będzie mogło uczestniczyć we mszy.

"Nowa normalność" - czyli "odmrażanie" gospodarki w praktyce

"Odmrażanie gospodarki" na drugim etapie pozwoli na otwarcie sklepów budowlanych w weekendy. Zniesienie obostrzeń obejmie także część instytucji kultury biblioteki, muzea i galerie sztuki. Ponadto otwarte zostaną hotele i inne miejsca noclegowe.

d7ou9vu

Trzeci etap zakłada ponowne otwarcie punktów gastronomicznych, które wznowią stacjonarną działalność (przy zachowaniu środków ostrożności). "Odmrażanie na tym etapie obejmie również salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz galerie handlowe. Ponadto bez udziału publiczności odbywać się będą mogły wydarzenia sportowe do 50 osób.

"Odmrażanie gospodarki" na czwartym etapie pozwoli otworzyć salony masażu i solaria, jak również część siłowni i klubów fitness. Swoją działalność wznowią wówczas także kina i teatry, ale pod tzw. "nowym reżimem sanitarnym".

Przypomnijmy, że pierwsze restrykcje zaczęły obowiązywać już ponad miesiąc temu, gdy odwołane zostały wszystkie imprezy masowe. Chwilę później, czyli 11 marca, ogłoszone zostało zamknięcie szkół. Potem zostało ono przedłużone do Wielkanocy.

d7ou9vu

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d7ou9vu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ou9vu