Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
waluty
05-03-2014 07:58

Odreagowanie na złotym wraz z uspokojeniem sytuacji wokół Ukrainy

Środowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań po wczorajszym mocnym odreagowaniu. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1845 PLN za euro, 3,0495 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4365 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu nieznacznie wzrosły i wynoszą aktualnie 4,426% w przypadku papierów 10-letnich.

Odreagowanie na złotym wraz z uspokojeniem sytuacji wokół UkrainyŹródło: DM BOŚ
d4abw32

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło ok. 4-groszowe umocnienie polskiej waluty. Tym samym złoty odrobił większość strat, które miały miejsce po eskalacji napięć na Ukrainie i odwrocie kapitału zagranicznego od aktywów regionu CEE. Wczorajsza konferencja Putina i zakończenie ćwiczeń wojskowych odebrane zostały jak sygnał, że scenariusz konfliktu zbrojnego został chwilowo oddalony. W konsekwencji umacniał się rosyjski rubel, ale również polski złoty czy węgierski forint. Złotemu dodatkowo sprzyjał klimat inwestycyjny wokół polski, gdzie kapitał wracał na WGPW po wcześniejszej dynamicznej przecenie. Ruch ten cechował się dość wysoką dynamiką z uwagi na fakt, że większość uczestników rynku na akcjach czy na walutach pozycjonowała się już na wybuch konfliktu z uwagi na zdementowane później ultimatum ze strony Rosji. Ponownie więc na rynku dało się zaobserwować siłę złotego, który gdy tylko nastroje zewnętrzne na to pozwoliły, znów umocnił się za sprawą wzrostu popytu z zagranicy.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy decyzję RPP w zakresie stóp procentowych. Koszt kredytu pozostanie na niezmienionym poziomie, gdzie główna stopa referencyjna zostanie utrzymana na 2,5%. Rynek oczekuje ewentualnych podwyżek dopiero w IV kw. br., jednak nie brak już głosów, iż termin ten może zostać przeniesiony na 2015r. z uwagi na niski poziom inflacji. Ponownie więc głównym czynnikiem dla rynkowego sentymentu będzie rozwój sytuacji na Ukrainie i kolejne doniesienia z tego regionu.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze umocnienie złotego przyniosło powrót do wsparć zlokalizowanych w zakresie 4,17-4,18 EUR/PLN. W przypadku USD/PLN obserwowaliśmy cofniecie się kwotowań do okolic 3,05 PLN. Wydaje się, iż najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie przejście w stan konsolidacji blisko ww. barier z potencjalnym wskazaniem na lekkie umocnienie.

d4abw32

Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d4abw32
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4abw32