Odsetek osób negatywnie oceniających syt. na rynku pracy w ciągu roku wzrósł o 8 pkt. proc. do 75

18.03. Warszawa (PAP) - Odsetek Polaków, którzy negatywnie oceniają sytuację na rynku pracy wzrósł od marca 2010 r. o 8 pkt. proc. i wynosi 75 proc. - wynika z badań CBOS....

18.03.2011 | aktual.: 18.03.2011 12:23

18.03. Warszawa (PAP) - Odsetek Polaków, którzy negatywnie oceniają sytuację na rynku pracy wzrósł od marca 2010 r. o 8 pkt. proc. i wynosi 75 proc. - wynika z badań CBOS. Przeciwnego zdania jest 6 proc. badanych, o 1 pkt. proc. więcej niż w marcu zeszłego roku. Odsetek osób określających sytuację na rynku pracy w kraju jako ani dobrą, ani złą spadł o 7 pkt proc. do 16 proc.

"Analizując opinie respondentów uzyskane w ostatnich dziesięciu latach po raz kolejny obserwujemy, iż społeczne oceny w dużej mierze odzwierciedlają rzeczywistą sytuację na rynku pracy w Polsce. Ponadto są one zbieżne z ogólnymi nastrojami Polaków. Pogorszenie odnotowanych w tym miesiącu ocen sytuacji na rynku pracy jest zatem w dużym stopniu powiązane ze wzrostem negatywnych opinii na temat sytuacji w kraju" - napisano w komentarzu do badania.

Z badania wynika, że od marca ubiegłego roku na gorsze zmieniły się również opinie o rozwoju sytuacji na rynku pracy w Polsce w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

"Wyraźnie wzrosła (o 13 punktów, do 35 proc.) liczba respondentów przekonanych o pogorszeniu się w najbliższym roku sytuacji na krajowym rynku pracy. Poprawy w tym względzie oczekuje jedynie 12 proc. badanych (spadek o 5 punktów). Ubyło również ankietowanych, którzy sądzą, że sytuacja na rynku pracy w Polsce pozostanie stabilna (o 9 punktów, do 44 proc.)" - napisano.

"Obecnie ponad jedna trzecia ankietowanych (35 proc.) przewiduje negatywne zmiany na krajowym rynku pracy, w tym sześciu na stu (6 proc.) spodziewa się radykalnego pogorszenia. Ponad dwie piąte respondentów (44 proc.) jest zdania, że w ciągu roku sytuacja na rynku pracy w Polsce nie ulegnie zmianie. Optymiści stanowią 12 proc. badanych, w tym tylko znikomy odsetek liczy na zdecydowaną poprawę (1 proc.)" - dodano.

Z badania wynika także, że od lutego nieznacznie pogorszyły się opinie pracowników o bezpieczeństwie ich zatrudnienia.

"Mimo to nadal większość zatrudnionych (60 proc.) twierdzi, że nie obawia się utraty pracy, natomiast poczucie zagrożenia towarzyszy nieco ponad jednej trzeciej (36 proc.). Stosunkowo największą zmianę odnotowaliśmy w grupie osób raczej niepewnych swojego zatrudnienia (4-punktowy wzrost ich odsetka)" - napisano.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-9 marca 2011 roku na liczącej 950 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

nik/ osz/

Źródło artykułu:PAP
finanseusługicbos
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)