Trwa ładowanie...

Odszkodowanie od lotniska. Kolejna szansa dla mieszkańców, którzy już przegrali walkę o pieniądze

Ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego dla właścicieli nieruchomości, którym we znaki daje się sąsiedztwo lotniska. Dwuletni termin występowania z roszczeniem z powodu hałasu i spadku wartości nieruchomości zostanie zniesiony. W tej sytuacji do sądu mogą pójść ci, którzy już raz przegrali walkę o pieniądze.

Share
Odszkodowanie od lotniska. Kolejna szansa dla mieszkańców, którzy już przegrali walkę o pieniądze
Źródło: Pixabay.com
d30lc8o

Jak pisze "Rzeczpospolita". 7 marca TK uznał, że art. 129 ust. 4 Prawa ochrony środowiska jest niezgodny z Konstytucją. To przepis, który mówi o dwuletnim terminie na dochodzenie roszczeń dla właścicieli nieruchomości położonych na obszarze ograniczonego użytkowania lotnisk.

Trybunał uznał, że dwa lata od ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania to za mało czasu, by mieszkańcy mogli wystąpić z roszczeniem do lotniska. Przepis ten został zaskarżony przez rzecznika praw obywatelskich.

Wideo: za opóźniony lot możesz dostać nawet 600 euro odszkodowania

Wyrok ponownie otwiera możliwość ubiegania się o odszkodowanie dla osób, którym wcześniej odmówiono tego prawa właśnie ze względu na przekroczenie dwuletniego terminu.

d30lc8o

Problem polega jednak na tym, że nie wiadomo, kiedy takie osoby będą mogły wystąpić z roszczeniem. Według TK będą mogły to zrobić za rok, gdy przepis straci ważność, ale co innego mówi Konstytucja.

Jak mówią gazecie prawnicy, według ustawy zasadniczej termin wniesienia skargi o wznowienie postępowania rozpoczyna bieg w momencie wejścia w życie wyroku TK.

W praktyce o tym, jak sprawy o odszkodowanie od lotniska będą rozpatrywane, zdecydują sądy cywilne. Otwartą kwestią pozostaje też to, czy Sejm nie uchwali przepisów, które uregulują sprawy starych pozwów o odszkodowanie.

d30lc8o

Podziel się opinią

Share
d30lc8o
d30lc8o