OECD: Niemieccy eksporterzy tracą przewagę nad konkurencją

Niemieccy eksporterzy tracą swoją przewagę nad rywalami z zagranicy i dlatego zamiast konkurować ceną produktów powinni postawić na innowacje - uważa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w opublikowanym w piątek raporcie o gospodarce Niemiec.

Zdaniem ekspertów OECD Niemcy nadal powinny umacniać swój eksport, ale także w większym stopniu niż dotychczas wzmocnić wewnętrzną konsumpcję i inwestycje w kraju. Niedawno Niemcy straciły swoją pozycję lidera na świecie pod względem wielkości eksportu na rzecz Chin.

- Jeśli chodzi o innowacje Niemcy zmniejszyły swą przewagę nad innymi w minionych latach - powiedział sekretarz generalny OECD Angel Gurria podczas prezentacji raportu w Berlinie.

Jak dodał, innowacyjność stanowi siłę napędową wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, lecz musi być wspierana poprzez reformy strukturalne, w tym uelastycznienie prawa pracy oraz inwestycje w oświatę. - Niemcy potrzebują więcej dobrze wykształconych pracowników o szerokich kwalifikacjach - ocenił Gurria.

Odniósł się również do niedawnej polemiki wokół niemieckiej polityki eksportowej. Francuska minister gospodarki Christine Lagarde oceniła w zeszłym tygodniu, że nadwyżka handlowa Niemiec szkodzi konkurencyjności innych państw i zasugerowała, by Niemcy wzmocniły swą wewnętrzną konsumpcję, np. poprzez obniżenie podatków albo podniesienie wynagrodzeń.

Eksperci OECD także ocenili w swym raporcie, że silne oparcie gospodarki na eksporcie nie wystarczy, by zapewnić zadowalający wzrost gospodarczy. Obniżanie kosztów pracy, które przyczyniło się w minionych latach do zwiększenia konkurencyjności niemieckich produktów nie jest odpowiednim modelem na przyszłość biorąc pod uwagę niskie koszty siły roboczej w Chinach i Indiach.

Gurria wziął jednak Niemców w obronę przed krytyką z zagranicy. - Nie trzeba przepraszać za wydajność i sukces eksportu - ocenił.

Zalecił także rządowi Angeli Merkel ostrożność przy wdrażaniu obietnic wyborczych dotyczących obniżek podatków w przyszłym roku. Jak powiedział najważniejszym zadaniem jest obecnie konsolidacja niemieckiego budżetu, którego deficyt w tym roku sięgnie około 5 proc. PKB.

OECD szacuje, że w tym roku niemiecki PKB wzrośnie o 1,3 proc. (według rządu będzie to 1,4 proc.), a w przyszłym - o 1,9 proc.

Anna Widzyk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)