Trwa ładowanie...
d7ou9vu

OECD prognozuje dla państw rozwiniętych wzrost w 2010 r.

Wszystkie rozwinięte państwa świata zanotują w przyszłym roku niewielki wzrost gospodarczy - głosi opublikowana w czwartek prognoza Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Według niej, w strefie euro PKB zwiększy się o 0,9 proc., a w Polsce o 2,5 proc.

d7ou9vu
d7ou9vu

OECD przewiduje, że w 30 najbardziej rozwiniętych państwach świata przyszły rok będzie początkiem wyjścia ze światowej recesji.

Jak podaje dokument, względnie optymistyczna prognoza wynika przede wszystkim z poprawy sytuacji ekonomicznej w USA i strefie euro, będących dwoma głównymi motorami napędowymi globalnej gospodarki. OECD przewiduje, że PKB Stanów Zjednoczonych zwiększy się w przyszłym roku o 2,5 proc., a w 2011 r. o 2,8 proc. W 16 państwach strefy euro wzrost PKB wyniesie odpowiednio 0,9 proc. i 1,7 proc.

Będące najsilniejszą gospodarką Starego Kontynentu Niemcy odnotują w przyszłym roku wzrost PKB o 1,4 proc. Taki sam wskaźnik raport przypisał Francji.

OECD tłumaczy korzystną prognozę poprawą sytuacji na rynkach finansowych i ożywieniem światowego handlu. Raport zaznacza jednak, że na bardziej zdecydowany wzrost gospodarczy należy zaczekać do 2011 roku, a bezrobocie będzie nadal rosło, zwłaszcza w strefie euro, gdzie w przyszłym roku osiągnie 10,8 proc. w porównaniu z 9,4 proc. w br.

Mająca siedzibę w Paryżu OECD skupia 30 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw, w tym Polskę.

Szymon Łucyk

d7ou9vu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ou9vu