Trwa ładowanie...

Oglądaliście nielegalnie "Żmijowisko"? Canal+ na tropie piratów

Niemal 2700 pirackich źródeł z odcinkami "Żmijowiska" zostało usunięte dzięki działaniom Canal+. Czy coś wam grozi, jeżeli wpisaliście w wyszukiwarkę "Żmijowisko online za darmo"?

Share
Oglądaliście nielegalnie "Żmijowisko"? Canal+ na tropie piratów
Źródło: WP.PL
d24y2ly

Serial "Żmijowisko" to najnowsza rodzima produkcja Canal+. Możliwe, że będzie to kolejny sukces po poprzedniej serii w podobnym klimacie thrillera psychologicznego - "Belfer".

Jak podaje bezprawnik.pl, specjalna telewizyjna sekcja Canal+ powołana do walki z piractwem, wykryła aż 2720 pirackich źródeł, w których nielegalnie znajdowały się do pobrania lub obejrzenia niektóre odcinki "Żmijowiska". Korzystało z nich bardzo dużo internautów.

Ta specjalna sekcja, utworzona parę lat temu, trafiła na 62 serwisy internetowe, na ich serwerach umieszczono łącznie 2720 plików, linków i odnośników. Były to zarówno odnośniki do plików sieci torrent, jak i serwisy hostingowe. Nielegalne pliki znalazły się też w serwisie Chomikuj.pl.

Zobacz też: Emilewicz ostro o Banasiu. "Znajdziemy większość w Sejmie, żeby zmienić ustawę o NIK"

Spec komórka Canal+ zdaje się działać bardzo sprawnie, ponieważ z 2720 udało jej się usunąć 2685 źródeł. Pracownicy wiedzą, że na miejsce usuniętych plików pojawi się drugie tyle nowych, dlatego Canal+ zgromadziło szereg dodatkowych materiałów. Czy zwykli użytkownicy, którzy obejrzeli nielegalnie serial, mają się czego bać?

d24y2ly

Materiały te mają posłużyć jako dowody w postępowaniach sądowych przeciwko właścicielom serwisów zajmujących się utrzymywaniem nielegalnych treści. Canal+ nie informuje, że będzie występował przeciwko poszczególnym internautom ale - jak pisze Bezprawnik - zgodnie z prawem mogłoby być to możliwe.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Kadr z serialu "Żmijowisko".

d24y2ly

Odpowiedzialność karna za udostępnianie utworu uregulowano w art. 116 ustawy o prawie autorskim, który stanowi:

1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Portal interpretuje to w ten sposób, że o ile utrzymywanie serwisu, który utrzymuje się z udostępniania nieswoich utworów, jest nielegalne, to w odniesieniu do konkretnych przypadków, na przykład w sieci torrent, zdania są podzielone, a prawo autorskie jest dla wielu — nawet organów — nieostre.

W każdym razie samo oglądanie (bez rozpowszechniania) serialu z nielegalnych źródeł jest moralnie dyskusyjne, to nie grozi za to kara.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24y2ly

Podziel się opinią

Share
d24y2ly
d24y2ly